Monachium kontra Berlin. Spięcie w kwestii imigrantów

Świat


Szef MSW Bawarii Joachim Herrmann skrytykował rząd Angeli Merkel za podjęcie bez konsultacji z władzami Bawarii i innych landów decyzji o zezwoleniu na przyjazd do Niemiec grupy uchodźców z Węgier. - To błędny sygnał - powiedział polityk CSU.

Herrmann zarzucił władzom centralnym, że nie skonsultowały decyzji z władzami krajów związkowych, które są odpowiedzialne za zakwaterowanie i utrzymanie azylantów. Większość z około 10 tys. uchodźców, którzy od rana przyjeżdżają pociągami z Austrii do Niemiec, trafia na początek do stolicy Bawarii - Monachium.

Herrmann powiedział, że przyjęcie uchodźców jest "całkowicie błędnym sygnałem" wobec Europy, który należy jak najszybciej skorygować.

Wyjątkowa decyzja

Decyzje o przyjęciu azylantów bez rutynowych procedur biurokratycznych podjęli w nocy z piątku na sobotę Merkel i kanclerz Austrii Werner Faymann. W sobotę kanclerz Niemiec uzgodniła telefonicznie z premierem Węgier Viktorem Orbanem, że była ona wyjątkiem.

Decyzja ta była reakcją na marsz tysięcy migrantów z Budapesztu, gdzie od wielu dni koczowali na dworcu kolejowym Keleti, w kierunku Austrii. Berlin i Budapeszt podkreślają, że była to jednorazowa akcja spowodowana nadzwyczajną sytuacją.

Dezaprobatę wobec postępowania niemieckiego rządu wyraził też szef MSW Nadrenii-Palatynatu Roger Lewentz. "Poradzimy sobie z falą uchodźców, nie chcielibyśmy jednak być w przyszłości zaskakiwani w ten sposób" - powiedział polityk SPD telewizji ARD.

Autor: fil\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: