Zmarła była amerykańska pierwsza dama Barbara Bush

Świat

David Hume Kennerly/Getty ImagesZmarła Barbara Bush

We wtorek w wieku 92 lat zmarła była pierwsza dama Barbara Bush - poinformował rzecznik rodziny. Była jedyną kobietą, która była świadkiem zaprzysiężenia swego męża, George'a Busha, a potem syna, George'a W. Busha, na prezydentów USA. Zmarła w otoczeniu rodziny.

Wcześniej we wtorek rodzina poinformowała media, że stan zdrowia byłej pierwszej damy pogorszył się na tyle, że zrezygnowała ona z pomocy medycznej i poprosiła, by wysiłki lekarzy skupiły się na tym, by nie odczuwała bólu.

Według mediów, Barbara Bush cierpiała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Rzecznik Jim McGrath poinformował, że 92-letnia Barbara Bush podjęła taką decyzję po serii niedawnych hospitalizacji oraz po skonsultowaniu się z bliskimi i lekarzami.

"Wniosła do Waszyngtonu babciną staroświeckość"

Barbara Bush oraz jej mąż, 41. prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush (1989-1993), dali początek jednej z najważniejszych amerykańskich dynastii politycznych. Są rodzicami byłego prezydenta George'a W. Busha (2001-2009) oraz byłego gubernatora Florydy Jeba Busha, który bezskutecznie ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2016 roku. Oprócz nich mają jeszcze dwóch synów: Neila Mallona (ur. 1954) i Marvina Pierce’a (ur. 1956) oraz córkę Dorothy (ur. 1959).

Powszechnie lubiana za bezpretensjonalność, prostotę i cięty język Barbara Bush cieszyła się o wiele większą popularnością niż jej mąż - pisze agencja Associated Press.

"Wniosła do Waszyngtonu babciną staroświeckość ze swą słynną siwizną i sztucznymi perłami na szyi, jej znakiem markowym" - pisze AP. Ameryka do dziś pamięta jej wystąpienie na konwencji Republikanów w 1988 roku, gdy powiedziała: - Wzrok was nie myli, to, co widzicie, to jestem ja, ale to nie ja się ubiegam o prezydenturę, a George Bush.

W specjalnym oświadczeniu po śmierci Barbary Bush, jej syn, były prezydent George W. Bush, napisał, że "matka była niesamowitą pierwszą damą, która podarowała lekkość, miłość i zamiłowanie do czytelnictwa milionom ludzi". "Do końca zmuszała nas do zachowania czujności, nie przestając pobudzać do śmiechu" - dodał.

Pierwsza dama

Barbara Bush z domu Pierce urodziła się 8 czerwca 1925 roku w Nowym Jorku. Była trzecim z czworga dzieci właściciela wydawnictwa McCall Corporation, Marvina Pierce'a i Pauline Robinson. Jej dalekim przodkiem był prezydent Franklin Pierce. Od 1931 roku uczęszczała do szkoły Milton School w Rye. Następnie studiowała w Smith College, ale studia przerwała, gdy 2 września 1944 roku Japończycy zestrzelili samolot George'a Busha.

Swojego przyszłego męża poznała niedługo wcześniej - w grudniu 1941 roku na zabawie w Rye. Ślub wzięli w styczniu 1945 roku, gdy Bush dostał przepustkę z frontu. Po zakończeniu II wojny Bushowie zamieszkali najpierw w New Haven, następnie przenieśli się do Teksasu.

Barbara zajmowała się domem, wspierając męża w karierze politycznej. W 1966, gdy George został członkiem Izby Reprezentantów, oboje przenieśli się do Waszyngtonu.

W 1980 roku George Bush został nominowany na wiceprezydenta USA przy Ronaldzie Reaganie, co oznaczało powrót do polityki i na salony po dobrowolnym wycofaniu się Busha z życia publicznego za prezydentury Cartera.

W 1988 roku George Bush wygrał wybory prezydenckie, a Barbara Bush stała się pierwszą damą Ameryki.

Podobnie jak większość jej poprzedniczek angażowała się w działalność charytatywną. Utworzyła fundację Barbara Bush Foundation for Family Literacy, która zajmuje się walką z wtórnym analfabetyzmem. Działała także w organizacjach zajmujących się walką z białaczką; jej córka zmarłą z powodu tej choroby.

Po przegranych wyborach w 1992 roku Bushowie zamieszkali w Houston, gdzie była pierwsza dama włączyła się ponownie w walkę z analfabetyzmem i niskim poziomem czytelnictwa w tym stanie.

W 1989 roku zdiagnozowano u niej chorobę Gravesa-Basedowa. Od tego czasu doświadczała licznych problemów zdrowotnych.

Obecna hospitalizacja okazała się ostatnią.

Były prezydent George Bush ma 93 lata.

Autor: pk/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: David Hume Kennerly/Getty Images