Świat

Ludzie wyskakiwali przez okna płonącego wieżowca. Nowy bilans ofiar

Świat

Aktualizacja:

Co najmniej 19 osób zabitych, dziesiątki rannych - to najnowszy bilans pożaru w biznesowej części stolicy Bangladeszu, Dhaki. By się ratować, część uwięzionych w płonącym wieżowcu wyskakiwała przez okna. Z budynku wyprowadzono ponad sto osób, ale we wnętrzu mogą jeszcze przebywać ludzie. W czwartek po południu polskiego czasu strażacy poinformowali, że "ogień jest już prawie opanowany".

W wyniku odniesionych obrażeń zmarło co najmniej 19 osób, a 70 jest rannych - poinformowała w czwartek po południu agencja Reuters. Poszkodowanych przewieziono do okolicznych szpitali, ale jak podkreślają przedstawiciele służb, w 22-piętrowym budynku nadal uwięzieni są ludzie.

Potężny pożar wieżowca w BangladeszuAnadolu Agency/Getty Images

Akcja ratunkowa

Mizanur Rohman ze straży pożarnej przekazał, że "ogień jest już prawie opanowany". Wciąż niejasne są okoliczności, w jakich doszło do pożaru.

Szef straży pożarnej, Julfikar Rahman poinformował, że "strażacy poszukują ludzi na wszystkich piętrach budynku".

W mediach społecznościowych pojawiały się zdjęcia i filmy, pokazujące dramatyczne próby ratunku. Widać ludzi kurczowo trzymających się rynny. Uciekając przed płomieniami część osób wyskoczyła z okien. Nagrania pokazują, jak ogień zajmuje dziewiąte i dziesiąte piętro budynku.

Jak poinformował świadek zdarzenia Raquib Rony, na miejscu poza strażakami pracują także służby obrony cywilnej oraz wolontariusze z Czerwonego Półksiężyca. W akcję gaszenia budynku zaangażowany był także śmigłowiec wojskowy.

Outbreak of fire at FR Tower on Kamal Ataturk Road in #Banani, #Dhaka. #Bangladesh #RedCrescent volunteers providing necessary first aid supports and assisting the Fire Service and Civil Defence. @ShishirAe pic.twitter.com/BzFu8b5qJg— Raquib Rony (@raquibrony) 28 marca 2019

Again a massive fire in #Dhaka Allah help us!!#BananiFire pic.twitter.com/EADoQTbXvg— Forhad Ahmed Noble (@Noble101520) 28 marca 2019

Again fire in Banani, everyone please make dua for those who are stacked in FR Tower in Banani..May Allah recover everyone #Dhaka #Banani pic.twitter.com/m4jgCMzby2— FokHrul Islam (@FokHrul_95) 28 marca 2019

Ogień pojawił się w wieżowcu w biznesowej części DhakiGoogle Maps

Kolejny pożar w Dhace

Pod koniec lutego w Dhace doszło do poważnego pożaru, w wyniku którego zginęło 71 osób.

Ogień pojawił o świcie, w starej części miasta, a pożar bardzo szybko rozprzestrzenił się na okoliczne budynki.

W budynku, w którym doszło do pożaru, Haji Wahed Mansion, mieścił się magazyn wyrobów z tworzyw sztucznych.

Autor: ft,asty//rzw / Źródło: reuters, pap, Independent