Świat

"8-centymetrowe korzenie w dłoniach". "Człowiek-drzewo" dostanie pomoc

Świat

Człowiek-drzewo dostanie pomoc
EPA/ABIR ABDULLAHNa świecie żyją tylko trzy osoby z takim schorzeniem

Rząd Bangladeszu zapłaci za operację mężczyźnie cierpiącemu na bardzo rzadką chorobę skóry. Zmiany na skórze Abula Bajandara przypominają gałęzie, stąd często nazywany jest "człowiekiem-drzewem".

Minister zdrowia Bangladeszu Mohammad Nasim ogłosił decyzję o zrefundowaniu operacji Bajandarowi w czwartek po tym, jak odwiedził go w szpitalu.

Mężczyzna cierpi na dysplazję Lewandowsky'ego-Lutza, bardzo rzadką chorobę o podłożu genetycznym, która powoduje, że komórki skóry namnażają się w określonych miejscach, tworząc brązowe narośle, przypominające wyglądem gałęzie drzewa. Na świecie na to schorzenie cierpi jeszcze tylko dwóch innych mężczyzn.

"Teraz to są 5-8 centymetrowe korzenie w moich dłoniach"

Pierwsze guzy na ciele Abula Bajandara pojawiły się 10 lat temu. - Na początku sądziłem, że są one nieszkodliwe - powiedział mediom mężczyzna. - Teraz to są 5-8 centymetrowe korzenie w moich dłoniach. One są także na moich stopach.

Bajandar szukał pomocy u lekarzy w Indiach, ale okazało się, że jego rodziny nie stać na operację. Próbki z krwi i skóry wysłano już do laboratoriów w USA, gdzie zostaną przebadane.

Mężczyzna będzie poddany operacji w Bangladeszu, kiedy ustalona zostanie diagnoza. - To pierwszy raz, kiedy mamy do czynienia z tak rzadkim przypadkiem w Bangladeszu - powiedział Samanta Lal Sen, dyrektor szpitala uniwersyteckiego w Dhace.

Autor: pk/kk / Źródło: BBC News