Zmarła "Mama Sarah", kenijska babcia Baracka Obamy. "Będzie nam jej bardzo brakować"

TVN24 | Świat

Autor:
momo//rzw
Źródło:
BBC, PAP

Babcia byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, Sarah Onyango Obama, zmarła w poniedziałek w kenijskim szpitalu. Miała 99 lat. "Będzie nam jej bardzo brakować" – napisał na Twitterze były przywódca USA. Kondolencje złożył rodzinie Obamów prezydent Kenii Uhuru Kenyatta.

"Mama Sarah, trzecia żona dziadka byłego prezydenta USA Baracka Obamy, zmarła w poniedziałek rano" – podano w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej prezydenta Kenii. Jak przekazała jej córka, Marsat Onyango, kobieta zmarła w szpitalu w mieście Kisumu na zachodzie Kenii. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Moja rodzina i ja opłakujemy stratę naszej ukochanej babci, Sary Ogwel Onyango Obamy, znanej jako "Mama Sarah", a przez nas nazywanej "Dani" albo Babunia" – napisał na Twitterze były prezydent USA Barack Obama. "Będzie nam jej bardzo brakować, ale z wdzięcznością uczcimy jej długie i niezwykłe życie" – dodał.

Jak przypomina BBC, babcia Baracka Obamy broniła go podczas wyborów prezydenckich w USA w 2008 roku, kiedy był oskarżany o to, że nie urodził się w USA i w tajemnicy jest muzułmaninem.

"Wielki cios dla narodu"

Prezydent Kenii Uhuru Kenyatta wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że ta śmierć jest "wielkim ciosem dla narodu". - Straciliśmy silną i cnotliwą kobietę. Matkę rodu, która jednoczyła rodzinę Obamów i była ikoną wartości rodzinnych – stwierdził prezydent Kenii. 

Podkreślił, że zostanie zapamiętana za działalność filantropijną, zwłaszcza w rodzinnej wiosce Kogelo w hrabstwie Siaya, gdzie zainicjowała kilka projektów rozwojowych. - Była kochającą i uznaną filantropką, która hojnie dzieliła się tym, co miała z członkami swojej społeczności, którzy mieli mniej szczęścia – dodał Kenyatta.

Według agencji AFP Sarah Obama urodziła się w 1922 roku w wiosce nad Jeziorem Wiktoria. Była muzułmanką, należącą do grupy etnicznej Luo. Była trzecią żoną Husseina Onyango Obamy, dziadka prezydenta Obamy od strony ojca. Jak podaje BBC, jej mąż, który zmarł w 1975 roku, walczył po stronie Brytyjczyków w Birmie.

Autor:momo//rzw

Źródło: BBC, PAP