Protesty przeciwko wynikom wyborów. Wśród zatrzymanych liderzy partii

TVN24 | Świat

Autor:
kz//now
Źródło:
PAP

Policja w Azerbejdżanie zatrzymała w niedzielę trzech liderów partii opozycyjnych i ponad 100 aktywistów. Chcieli oni wziąć udział w proteście przeciwko wynikom wyborów parlamentarnych z 9 lutego - poinformowała agencja Reutera, powołując się na świadków.

Protesty miały się rozpocząć przed siedzibą Centralnej Komisji Wyborczej w Baku. Świadek, na którego powołuje się Reuters, mówi, że budynek został otoczony przez policję, a przybywający na miejsce uczestnicy demonstracji byli zatrzymywani. Liderzy trzech partii opozycyjnych - Alternatywy Republikańskiej, Muzułmańskiej Partii Demokratycznej i ruchu D18 - zostali z kolei zatrzymani w swoich domach lub przed budynkami, w których znajdują się siedziby ugrupowań.

Policja nie udziela komentarzy w sprawie zatrzymań.

Wyniki w czterech okręgach anulowane

Według danych Centralnej Komisji Wyborczej w Baku rządząca partia Nowy Azerbejdżan (YAP), na której czele stoi prezydent kraju Ilham Alijew, w wyborach z 9 lutego zdobyła 70 ze 125 miejsc w jednoizbowym parlamencie. Prawie wszystkie pozostałe miejsca zajęli przedstawiciele małych partii i kandydaci formalnie niezależni, ale lojalni wobec Alijewa. W trakcie wyborów międzynarodowi obserwatorzy stwierdzili liczne naruszenia proceduralne.

W wyniku doniesień o naruszeniach CKW anulowała wyniki w czterech okręgach wyborczych.

W Azerbejdżanie od ponad 20 lat nie było wyborów ani referendów uznanych przez organizacje międzynarodowe za uczciwe.

kz//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: AZIZ KARIMOV/PAP/EPA