Świat

Pożar na platformie wiertniczej. Nie żyją 32 osoby

Świat

Reuters TV / Meydan TVPożar wybuchł, gdy bardzo silny wiatr uszkodził gazociąg

32 robotników zginęło, a 42 zostało uratowanych z płonącej platformy wiertniczej do wydobycia ropy naftowej na Morzu Kaspijskim - poinformował Reuters powołując się na niezależnie źródła w Azerbejdżanie.

- Według naszych informacji, 32 robotników zginęło, a 42 robotników zostało tej nocy uratowanych. Pożar na platformie został ostatecznie ugaszony - powiedziała agencji Reutera Mirvari Gakhramanly, szefowa Komitetu Obrony Praw Robotników Naftowych.

Sztorm na Morzu Kaspijskim

Państwowe azerbejdżańskie przedsiębiorstwo energetyczne SOCAR odmówiło komentarza. W mediach społecznościowych w sobotę udzieliło jedynie lakonicznej informacji, że 26 pracowników zostało uratowanych z platformy.

W piątek SOCAR informowało, że pożar wybuchł, gdy bardzo silny wiatr uszkodził gazociąg na platformie, a akcję ratowniczą utrudnia potężny sztorm.

Jeden z cytowanych przez agencję Reutera robotników powiedział, że na platformie były uwięzione 84 osoby. Zastrzegł, że chce pozostać anonimowy.

W piątek SOCAR poinformował również o zaginięciu w czasie sztormu robotników z innej platformy wiertniczej. W wypadkach na platformach wiertniczych należących do przedsiębiorstwa SOCAR zginęło w ubiegłym roku w sumie 14 robotników.

Gospodarka oparta na ropie

Bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego są największymi bogactwami naturalnymi w Azerbejdżanie. Na ich wydobyciu i eksporcie oparta jest cała gospodarka tego kraju.

Autor: mm\mtom / Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV / Meydan TV