Świat

Prezydent Azerbejdżanu wyznaczył nowego premiera. Parlament zgodził się jednomyślnie

Świat


Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew wyznaczył na stanowisko premiera swojego doradcę do spraw ekonomicznych Alego Asadowa. We wtorek jego kandydaturę jednomyślnie zatwierdził parlament. Dotychczasowy szef rządu Nowruz Mammadow złożył rezygnację - poinformował przewodniczący parlamentu Oktaj Asadow.

Ustawodawcy wybrali nowego premiera stosunkiem głosów 105 do 0.

Ali Asadow podczas wystąpienia podziękował prezydentowi Ilhamowi Alijewowi za zaufanie. - Obiecuję godnie wykonywać wszystkie zadania, wyznaczone mi przez prezydenta Azerbejdżanu - powiedział 63-letni nowy premier, cytowany przez agencję Interfax-Azerbejdżan.

Zgodnie z prawem Asadow obejmie stanowisko po podpisaniu odpowiedniego dekretu przez prezydenta.

Powód rezygnacji Mammadowa który sprawował funkcję szefa rządu od wiosny 2018 roku, nie został oficjalnie ujawniony. Według mediów 72-letni polityk przeszedł na emeryturę.

Dysproporcje, konflikty i pokładane nadzieje

W Azerbejdżanie narastają różnice między bogatymi i biednymi, a na nastroje społeczne wpływają też napięcia z sąsiednią Armenią, z którą od lat 90. toczy się konflikt o Górski Karabach. Prezydent Alijew sprzymierzył kraj z Zachodem, dbając o interesy energetyczne i bezpieczeństwo narodu i zapewniając przeciwwagę dla wpływów rosyjskich w strategicznym regionie Morza Kaspijskiego.

Znaczne zasoby energetyczne oraz strategiczne położenie Azerbejdżanu sprawiają, że Europa pokłada w tym kraju nadzieje związane ze zmniejszeniem uzależnienia energetycznego od Rosji. Oponenci władz twierdzą, że z tego powodu osłabł krytycyzm krajów zachodnich wobec stylu rządów Alijewa.

Organizacje broniące praw człowieka oceniają, że Alijew rządzi krajem w sposób autorytarny, a rząd prześladuje przeciwników politycznych

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijewen.kremlin.ru

Autor: momo / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: en.kremlin.ru