Świat

Awantura w Senacie. "Dosięgnęliśmy dna"

Świat


We włoskim Senacie planowane jest w czwartek głosowanie nad szacowanym na 30 mld euro programem oszczędnościowym, przygotowanym przez rząd premiera Mario Montiego. Jeszcze w środę doszło tam do burdy z udziałem polityków Ligi Północnej.

Pakiet antykryzysowy, nazwany przez szefa rządu "ratunkiem dla Włoch", ma doprowadzić do równowagi w finansach publicznych w 2013 roku. Przewiduje m.in. reformę systemu emerytalnego, podniesienie podatku VAT, szeregu opłat bankowych i za transakcje finansowe, podatku od luksusu, a także przywrócenie gminnego podatku od nieruchomości od pierwszego domu oraz redukcję kosztów polityki na wszystkich szczeblach.

Dokument uchwaliła już w ubiegłym tygodniu Izba Deputowanych. W czwartek, najprawdopodobniej po południu, dojdzie do głosowania w Senacie.

"Naprawdę dosięgnęliśmy dna"

Jeszcze w środę, w przeddzień głosowania, doszło do awantury z udziałem polityków Ligi Północnej. Użyli gwizdków oraz rozwinęli banner o treści "rząd złodziei", próbując przerwać sesję Senatu.

- Naprawdę dosięgnęliśmy dna - powiedział próbujący uciszyć polityków, marszałek Senatu Renato Schifani. - Koledzy, to obraza parlamentu. (...) Powinniście się wstydzić tego, co robicie. Zabierzcie ten banner - apelował.

Źródło: PAP, Reuters