Świat

Awantura w czasie wspomnień o papieżu

Świat


Awanturą zakończył się wieczór wspomnień o Janie Pawle II. Sprzeczkę wywołał urażony burmistrz miasteczka Lorenzagno, w którym często wypoczywał polski papież.

Cała sytuacja miała miejsce podczas czwartkowej prezentacji albumu zdjęć Grzegorza Gałązki. Mario Tremontiemu, burmistrzowi miejscowości, nie spodobało się, że w publikacji pt. "Lorenzago, miasteczko papieża", nie znalazło się ani jego zdjęcie, ani wzmianka o nim, mimo że - jak przypomniał - to on podejmował Jana Pawła II jako burmistrz w 1987 i 1988 roku. Obrażony włodarz na znak protestu opuścił wraz ze swoją świtą prezentację.

Poprzedni burmistrz Lorenzagno, Nizzardo Tremonti, którego zdjęcia znalazły się w albumie, wyraził oburzenie zachowaniem swojego następcy. Warto zaznaczyć, że choć obaj panowie nazywają się tak samo, nie są ze sobą spokrewnieni - nazwisko Tremonti jest bardzo w tych stronach popularne.

- Ja zrobiłem album papieski, a nie polityczny - komentuje sytuację autor albumu - mieszkający w Rzymie Grzegorz Gałązka. Fotograf dodaje, że dziś rano Mario Tremonti przeprosił go za swoje zachowanie.

Spotkanie połączone z prezentacją odbyło się w Lorenzago di Cadore w Dolomitach, gdzie kilkukrotnie wakacje spędzał Jan Paweł II. Obecnie wypoczywa tam Benedykt XVI.

Źródło: PAP, APTN