TVN24 | Świat

Nastolatkowie stworzyli portal dla uchodźców z Ukrainy. Mogą szybko znaleźć nocleg lub mieszkanie

TVN24 | Świat

Autor:
mbl/
tam,
adso
Źródło:
CNN, Instagram, Twitter
Ambasador Ukrainy o koncercie dla Ukrainy
Ambasador Ukrainy o koncercie dla Ukrainytvn24
wideo 2/4
tvn24Ambasador Ukrainy o koncercie dla Ukrainy

Dwóch studentów Uniwersytetu Harvarda stworzyło stronę internetową, na której ukraińscy uchodźcy mogą skontaktować się z osobami oferującymi tymczasowe lub stałe zakwaterowanie. Portal odwiedziło już ponad milion użytkowników.

"Dom blisko lasu, zwierzęta dozwolone", "dołącz do naszej rodziny", "nocleg na 1-2 noce", "Pokój w mieszkaniu dla matki z małym dzieckiem, mówię po ukraińsku" - między innymi takie ogłoszenia można znaleźć na stronie internetowej Ukraine Take Shelter. Stworzyło ją dwóch studentów Uniwersytetu Harvarda - Avi Schiffmann, który ma 19 lat oraz 18-letni Marco Burstein. To niezależna platforma, której celem jest łączenie ukraińskich uchodźców z potencjalnymi gospodarzami i właścicielami mieszkań.

Na pomysł stworzenia strony wpadł Avi Schiffmann podczas pokojowej, proukraińskiej demonstracji w San Diego. 19-latek usłyszał wtedy wiele dramatycznych historii o uchodźcach z Ukrainy. - Pomyślałem: "mam już doświadczenie w prowadzeniu dużych platform" i postanowiłem pomóc - wspomina w rozmowie z CNN. Do pomocy zaangażował kolegę z uniwersytetu, Marco Bursteina.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. 26. doba inwazji

Strona powstała w trzy dni

Jak twierdzi Schiffmann, strona powstała w ciągu trzech dni intensywnej pracy. Została udostępniona użytkownikom 3 marca. W ciągu pierwszego tygodnia istnienia zarejestrowało się na niej cztery tysiące ogłoszeniodawców, a do 20 marca pojawiło się ponad 25 tysięcy ofert. Portal odwiedziło ponad milion użytkowników.

- Obserwowanie, jak ludzie z każdego zakątka świata, robią coś, żeby pomóc uchodźcom, jest dla mnie inspirujące. Oni zasługują przecież na to, żeby mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa - mówi Avi w rozmowie z CNN.

Jak znaleźć nocleg

Żeby znaleźć nocleg wystarczy wpisać miejscowość i połączyć się z gospodarzem przez podany numer telefonu lub adres e-mail. Osoby ogłaszające się zaznaczają w portalu liczbę gości, jaką mogą przyjąć oraz czy miejsce jest przyjazne zwierzętom i dzieciom. Podają wszystkie niezbędne szczegóły i wpisują języki, jakimi się posługują.

Od 21 marca, aby założyć konto potrzebny jest skan paszportu, prawa jazdy lub dowodu tożsamości. Dokument przechodzi następnie przez weryfikację specjalnym oprogramowaniem. Informacje podawane na stronie internetowej są automatycznie tłumaczone na język urządzenia, z jakiego wchodzimy na stronę. Dostęp jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

Obecnie Schiffmann i Burstein pracują nad tym, żeby w portalu mogły rejestrować się firmy oferujące noclegi, takie jak Airbnb i Vrbo, a także organizacje non-profit oraz instytucje rządowe.

Ukraiński rząd dziękuje

Avi Schiffmann zasłynął już w 2020 roku, kiedy stworzył stronę internetową ncov2019.live. Można na niej znaleźć aktualne informacje dotyczące koronawirusa w różnych krajach, m.in. liczbę wszystkich zakażanych osób, ozdrowieńców czy zaszczepionych.

Najnowszy projekt współtworzony przez studenta Uniwersytetu Harvarda docenił rząd Ukrainy. "Drogi Avi Schiffmannie, bardzo ci dziękujemy za twoją ważną pracę" - napisano na oficjalnym koncie na Twitterze. Wpis opatrzono dwoma sercami w kolorach ukraińskiej flagi. Był on odpowiedzią na informację zamieszoną przez 19-latka, o milionie użytkowników platformy Ukraine Take Shelter.

Autor:mbl/ tam, adso

Źródło: CNN, Instagram, Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Instagram/@avischiffmann, Twitter/@marcowaves

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości