Napisał książkę o zabiciu bin Ladena. Zarobi na niej Pentagon

 
CC BY-SA 3.0 Wikipedia | Hamid MirOsama bin Laden zginął w 2011 roku

Autor głośnej książki "No easy day" z 2012 r. traktującej o okolicznościach zabicia Osamy bin Ladena, 40-letni obecnie b. komandos sił specjalnych Navy SEALs Matt Bissonnette zrzekł się praw autorskich do swej książki na rzecz Pentagonu – podał jego adwokat.

Polubowne uregulowanie sporu zamyka długotrwały konflikt Bissonnette'a z władzami wojskowymi USA, które uznały, że publikacja zagraża nie tylko bezpieczeństwu samego autora, ale także żołnierzy, którzy wraz z nim uczestniczyli w akcji w Pakistanie.

Pentagon nie podejmie kroków

Mecenas Robert Luskin, adwokat Bissonnette'a poinformował także, że oprócz rezygnacji z przyszłych tantiem jego klient zobowiązał się wpłacić 6,8 mln dolarów USA na rzecz skarbu państwa. Pentagon zagwarantował ze swej strony, że nie podejmie żadnych kroków prawnych przeciw byłemu komandosowi. Osama bin Laden, założyciel i b. przywódca Al-Kaidy, został zabity 2 maja 2011 r. podczas operacji amerykańskich komandosów Navy SEALs w Abbotabadzie, ok. 100 km od Islamabadu. Akcja ta nie była konsultowana z władzami pakistańskimi z obawy przed przeciekami i skutkowała ochłodzeniem relacji między Pakistanem a USA.

Przerwali milczenie

Bissonnette, b. żołnierz elitarnych jednostek specjalnych marynarki wojennej USA (Navy SEALs) opublikował swą książkę "No Easy Day: The Firsthand Account of the Mission That Killed Osama bin Laden" pod pseudonimem Mark Owen, ale jego tożsamość została bardzo szybko ustalona przez media. Nie jest on jest jedynym uczestnikiem akcji zlikwidowania Osamy bin Ladena, który przerwał milczenie. W listopadzie 2014 r. Rob O’Neill, który zastrzelił Osamę, postanowił zrezygnować z anonimowości i przedstawił publicznie okoliczności całej akcji. Do zabrania głosu skłoniła go m.in. utrata części wojskowych przywilejów, gdy opuścił formację SEALs po 16 latach, rezygnując z pełnych 20 lat służby. Jego decyzja o ujawnieniu się i opowiedzeniu o operacji, również wywołała ogromne kontrowersje. Dowództwo SEALs podkreślało, że etos tej formacji nie pozwala na ujawnianie jakichkolwiek szczegółów prowadzonych przez nią operacji. Nie wykluczono kroków prawnych, gdyby O’Neill miał ujawnić jakieś sekrety.

Autor: mart/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 3.0 Wikipedia | Hamid Mir

Pozostałe wiadomości