TVN24 | Świat

Zmienią dom Hitlera w komisariat policji. Wybrano projekt

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Władze Austrii nie chcą dopuścić do tego, żeby budynek, w którym urodził się Adolf Hitler, stał się miejscem "pielgrzymek" neonazistów. We wtorek przedstawiono plan architektoniczny przekształcenia budynku w komisariat policji.

Austria kupiła dom rodzinny Adolfa Hitlera w miejscowości Braunau am Inn w 2017 roku. W listopadzie 2019 roku władze poinformowały, że budynek zostanie przekształcony w posterunek policji, "aby nigdy więcej nie przywoływał wspomnień narodowego socjalizmu". Zaprosiły też architektów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, aby przygotowali i przedstawili plany jego przebudowy. Władze Austrii nie chcą dopuścić do tego, żeby budynek, w którym urodził się Adolf Hitler stał się miejscem "pielgrzymek" neonazistów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Jest to najbardziej odpowiednie wykorzystanie budynku. Policja jest obrońcą podstawowych praw i wolności - powiedział minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer podczas konferencji prasowej, w czasie której zaprezentowano zwycięski projekt pracowni Marte. Marte.

Wyboru dokonało jury złożone z ekspertów i osobistości publicznych. Wizualizacje przekształconego budynku przedstawiają świeżą fasadę z nieznacznie zmienionym parterem i nowym dachem. Renowacja powinna zakończyć się na początku 2023 roku i ma kosztować pięć milionów euro.

Adolf Hitler urodził się w Braunau w roku 1889. Austria, która została anektowana przez hitlerowskie Niemcy w 1938 roku, przez dziesięciolecia utrzymywała, że była pierwszą ofiarą nazistów. W ostatnich latach jednak władze austriackie przyznały, że Austriacy również uczestniczyli w zbrodniach hitlerowskich oraz że w kraju nie było większego oporu przeciwko rządom Hitlera.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP