TVN24 | Świat

Jest wniosek o uchylenie immunitetu Sebastiana Kurza

TVN24 | Świat

Autor:
akw\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura zawnioskowała o uchylenie immunitetu byłego już austriackiego kanclerza Sebastiana Kurza. To echo najnowszej afery korupcyjnej w tym kraju. Parlament będzie decydował w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu. Do tego czasu śledztwo przeciwko Kurzowi ma pozostać zawieszone.

Grupa parlamentarna konserwatywnej OeVP, którą kieruje Sebastian Kurz, z zadowoleniem przyjęła tę decyzję. Uznano, że dalsze śledztwo umożliwi odparcie zarzutów wobec Kurza. Szef klubu wcześniej mówił, że chce uchylenia swojego immunitetu, aby dowieść swojej niewinności.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Obecnie przeciw Kurzowi toczą się dwa śledztwa. Starsza sprawa dotyczy tak zwanej Ibizagate, w której Kurzowi zarzuca się składanie nieprawdziwych zeznań przed parlamentarną komisją śledczą.

W 2019 roku niemieckie media ujawniły zrobione dwa lata wcześniej na Ibizie nagrania, na którym ówczesny szef prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) i wicekanclerz Heinz-Christian Strache m.in. oferował przysługi rzekomej przedstawicielce rosyjskiego oligarchy w zamian za wsparcie w kampanii wyborczej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Podawała się za rosyjską inwestorkę, miała pomóc w wyborach. Policja pokazuje zdjęcia bohaterki "Ibizagate"

FPOe była koalicjantem OeVP, kierowanej przez Kurza. Afera doprowadziła do upadku koalicji i przedterminowych wyborów parlamentarnych, po których Kurz stworzył nowy rząd z Zielonymi.

W nowszej aferze, w wyniku której kilka dni temu Kurz złożył rezygnację z funkcji kanclerza, polityk i jego bliscy współpracownicy są podejrzani o płacenie z pieniędzy z budżetu państwa za pozytywne dla byłego już kanclerza i OeVP publikacje i sondaże. W 2016 roku materiały te miały ukazywać się w wybranych mediach, a te w zamian otrzymywały zlecenia na reklamy, za które współpracownicy Kurza mieli płacić ze środków publicznych.

W związku z tą sprawą wobec dziesięciu osób prowadzone jest śledztwo pod zarzutami korupcji, malwersacji i przekupstwa. Śledztwo prowadzi prokuratura specjalizująca się w zwalczaniu przestępstw gospodarczych i korupcji (WKStA). Polityk zaprzecza stawianym mu zarzutom.

Kurz w 2017 roku został najmłodszym szefem rządu w Europie. W oświadczeniu dla mediów, w którym informował o rezygnacji, przekazał, że "jego kraj jest dla niego ważniejszy niż jego osoba". Tłumaczył, że rezygnuje, aby rozwiązać powstały impas polityczny i uniknąć chaosu.

Autor:akw\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: