TVN24 | Świat

Rosyjski dyplomata zostanie wydalony z Austrii. "Zachowanie niezgodne z Konwencją Wiedeńską"

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP, Reuters
Spotkanie Siergieja Ławrowa z Władimirem Putinem
kremlin.ru Spotkanie Siergieja Ławrowa z Władimirem Putinem w kwietniu tego roku

Władze Austrii uznały za osobę niepożądaną rosyjskiego dyplomatę. Ma on opuścić kraj do 1 września - podała agencja TASS, powołując się na "Kronen Zeitung".

Austria wydala rosyjskiego dyplomatę za złamanie Konwencji Wiedeńskiej regulującej przywileje i immunitety dyplomatów - powiedział rzecznik austriackiego MSZ. - Jego zachowanie nie jest zgodne z Konwencją Wiedeńską - stwierdził rzecznik austriackiego MSZ, odmawiając dalszych wyjaśnień. Jak podała rosyjska agencja TASS, powołując się na "Kronen Zeitung", dyplomata ma opuścić kraj do 1 września.

Według "Kronen Zeitung" dyplomata przez wiele lat zajmował się szpiegostwem przemysłowym, w czym pomagał mu obywatel Austrii. W sprawie tej odbyło się śledztwo i proces, ale Rosjanin odmówił składania zeznań powołując się na swój immunitet dyplomatyczny.

Ambasada rosyjska odpowiedziała na Twitterze: "Jesteśmy oburzeni bezpodstawną decyzją władz austriackich, która szkodzi konstruktywnym relacjom".

Rosja zwykle odpowiada na wydalanie przez inne państwa jej przedstawicieli w sposób symetryczny, czyli nakazuje wyjazd dyplomatom w takiej samej liczbie i randze.

Ambasada rosyjska w Wiedniuwww.rusemb.at

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: www.rusemb.at