Świat

Policja z rodzinnego miasta Hitlera szuka jego sobowtóra

Świat

Hitler stał na czele III Rzeszy od 1933 do 1945 roku
Reuters ArchiveAdolf Hitler urodził się w Braunau am Inn

Austriacka policja poszukuje mężczyzny, który w mieście rodzinnym Hitlera, Braunau am Inn, ukazuje się publicznie w stroju jednoznacznie przypominającym przywódcę III Rzeszy - podała miejscowa prasa. Gloryfikowanie nazizmu jest w Austrii karalne.

- Wiele razy widziałem tego mężczyznę w Braunau i zastanawiałem się, czy to coś oznacza - powiedział mieszkaniec miasteczka na północnym wschodzie kraju, cytowany przez dziennik "Oberoesterreichische Nachrichten". Mężczyzna, którego wiek ocenia się na 25-30 lat, miał charakterystyczne uczesanie i wąsik, a także nosił mundur mogący pochodzić z czasów nazistowskich. Ostatni raz był widziany w lokalnej księgarni, gdzie przeglądał pozycje poświęconej drugiej wojnie światowej. W miejscowym barze miał się przedstawić jako "Harald Hitler". Co najmniej raz mężczyzna został sfotografowany przed domem rodzinnym Hitlera. "Oberoesterreichische Nachrichten" cytują opinię rzecznika prokuratury, Aloisa Ebnera, który podkreślił, że "zauważalne dla innych gloryfikowanie osoby Adolfa Hitlera jest karalne".

Batalia o dom

Hitler urodził się w Braunau am Inn 20 kwietnia 1889 roku. O trzypiętrowy dom, w którym przyszedł na świat przyszły przywódca III Rzeszy i jeden z największych zbrodniarzy wojennych XX wieku, toczy się spór prawny.

W grudniu zeszłego roku rząd austriacki wywłaszczył budynek, wypłacając finansową rekompensatę jego właścicielce, aby dom nie stał się celem pielgrzymek neonazistów. Miejsce to przeznaczono na siedzibę organizacji charytatywnej. Właścicielka zaskarżyła decyzję o wywłaszczeniu do sądu.

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bundesarchiv