TVN24 | Świat

Minister oskarżona o plagiat podała się do dymisji. "Hejt uderzył w moje dzieci"

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP
Drugi rząd Sebastiana Kurza został zaprzysiężony na początku 2020 roku
Reuters ArchiveDrugi rząd Sebastiana Kurza został zaprzysiężony na początku 2020 roku

W związku z oskarżeniami o plagiat, którego miała dopuścić się minister pracy Austrii Christine Aschbacher w swojej pracy doktorskiej, polityk podała się w niedzielę do dymisji. Podkreśla, że nie zrobiła niczego złego i odchodzi, mając na uwadze dobro rodziny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Wrogość, polityczna napastliwość oraz hejt uderzyły nie tylko we mnie, ale również w moje dzieci. Skala tych zjawisk jest trudna do zniesienia" - powiedziała w wywiadzie, którego udzieliła agencji APA minister pracy Austrii Christine Aschbacher. "Nie mogę na to pozwolić, dlatego odchodzę" - dodała.

Podkreśliła, że swoją pracę doktorską napisała "w najlepszej wierze i zgodnie z kanonami wiedzy".

Zarzuty wobec byłej minister

Inaczej oceniają to eksperci. - Blisko 25 procent dysertacji doktorskiej Aschbacher to plagiat bez jakichkolwiek odniesień do źródeł, skąd skopiowano całe partie testu - twierdzi profesor Stefan Weber, ekspert do spraw plagiaryzmu.

- W pracy zatytułowanej "Zarys stylu przywództwa w spółkach innowacyjnych" Aschbacher wykorzystała między innymi obszerne fragmenty artykułu z "Forbesa", które włączyła w swój własny tekst bez podania źródeł. Tłumaczenie z języka angielskiego na niemiecki, jakiego dokonała, było na tyle niechlujne, że w dysertacji pozostało zdanie, iż autorka "kierowała setkami zespołów", co jawnie odnosiło się do autorki testu prasowego, a nie samej Aschbacher - powiedział prof. Weber.

Ekspert ujawnił w niedzielę, że świeżo zdymisjonowana minister dopuściła się plagiatu nie tylko w swym doktoracie, ale również w swej pracy magisterskiej.

Kurz przestawi następcę

Kanclerz Sebastian Kurz przyjął rezygnację koleżanki partyjnej z Austriackiej Partii Ludowej i podziękował Christine Aschbacher za współpracę. Zapowiedział, że nazwisko jej następcy zostanie podane do wiadomości publicznej w poniedziałek.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości