"Udało nam się połączyć to, co najlepsze z obu światów"

TVN24


Austriacka Partia Ludowa (OeVP) Sebastiana Kurza i Zieloni osiągnęli w środę, trzy miesiące po wyborach parlamentarnych, porozumienie w sprawie zawarcia koalicji rządowej - poinformowali przedstawiciele obu partii.

Austriacka Partia Ludowa (OeVP) uzyskała w wyborach 37,5 procent głosów i musiała zabiegać o koalicyjnego partnera, który pozwoliłby jej zbudować większościowy rząd.

Zieloni Wernera Koglera, którzy zdobyli 13,9 procent głosów byli alternatywą dla poprzedniego koalicjanta, prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe), skompromitowanej przez skandal, który doprowadził do upadku rządu.

W środę późnym wieczorem, podczas wspólnego wystąpienia skierowanego do przedstawicieli mediów, liderzy OeVP i Zielonych koncentrowali się na kwestiach, które łączą, a nie dzielą obie partie.

- Udało nam się połączyć to, co najlepsze z obu światów - powiedział Sebastian Kurz. Szef OeVP nie krył zadowolenia z rezultatów rozmów z Zielonymi, określając je jako "doskonałe", choć jak dodał - negocjacje między tak odmiennymi partiami nie były łatwe.

Austriacka agencja APA zauważa, że oba ugrupowania zapewniły sobie możliwość realizacji swoich najważniejszych obietnic wyborczych. - Możliwa jest więc ochrona zarówno klimatu, jak i granic - podkreślił Sebastian Kurz. Dla jego partii, jak dodał, ważne będzie obniżenie podatków, ale także utrzymanie konsekwentnej polityki wobec nielegalnej imigracji i politycznego islamu.

Lider Zielonych Werner Kogler, który w nowym rządzie będzie wicekanclerzem, powiedział, że negocjacje były trudne, ale obie partie z powodzeniem "zbudowały mosty dla przyszłości Austrii". Jak podkreślił, w kwestii ochrony klimatu partie osiągnęły daleko idące zbliżenie stanowisk, którego wcześniej nikt się nie spodziewał. - Austria powinna stać się europejskim pionierem w tej dziedzinie - stwierdził Kogler.

Poinformował także, że do priorytetów nowego rządu będą należały także sprawy społeczne, m.in. walka z ubóstwem, zwłaszcza wśród dzieci i ludzi starszych.

Szczegóły programu nowego rządu mają być przedstawione w czwartek po południu.

Po wyborach, po których Sebastian Kurz otrzymał misję utworzenia rządu, przywódca OeVP zapowiedział, że jego priorytetami będzie stawienie czoła pogarszającej się sytuacji gospodarczej, a także obniżenie podatków oraz walka z nielegalną imigracją i globalnym ociepleniem.

Jak komentował tuż po wyborach "Financial Times", Sebastian Kurz może przetrzeć szlak w Europie dla koalicji rządowej chrześcijańskich demokratów i Zielonych.

Upadek koalicji po aferze taśmowej z Ibizy

Kurz rządził już wcześniej - przez 18 miesięcy - razem z FPOe, gdy w maju skandal z udziałem tego drugiego ugrupowania przedwcześnie zakończył funkcjonowanie koalicji rządowej, utworzonej w grudniu 2017 roku.

Koalicja rozpadła się z powodu tzw. afery taśmowej z Ibizy - na nagraniach opublikowanych tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego ówczesny szef FPOe i wicekanclerz Heinz-Christian Strache obiecywał domniemanej bratanicy rosyjskiego oligarchy, że jeśli odkupi on austriacki dziennik "Kroenen Zeitung" i kampanią na jego łamach zapewni FPOe pierwsze miejsce w wyborach, uzyska wtedy możliwość dalszych inwestycji kapitałowych w Austrii.

Po ujawnieniu skandalu Kurz, wówczas kanclerz, ogłosił koniec koalicji z FPOe. Wkrótce potem parlament przegłosował wotum nieufności dla jego rządu.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: