TVN24 | Świat

Kanclerz zostanie ojcem. "Radość, która już niedługo będzie widoczna"

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP

Austriacki kanclerz Sebastian Kurz poinformował w sobotę w mediach społecznościowych, że wraz ze swoją partnerką życiową Susanne Thier oczekują pierwszego dziecka. "Jesteśmy szczęśliwi, mogąc się z wami podzielić tą radością, która już niedługo będzie widoczna" – napisał szef rządu Austrii. 

Szef austriackiego rządu Sebastian Kurz przekazał wiadomość na swoim profilu na Facebooku dodając, że wraz ze swoją partnerką Susanne Thier są "zachwyceni i wdzięczni za to, że niedługo będzie nas trójka". "Proszę was o zrozumienie, że w dalszym ciągu będziemy dbali o zachowanie prywatności naszego życia. Ale jesteśmy szczęśliwi, mogąc się z wami podzielić tą radością, która już niedługo będzie widoczna" - napisał Kurz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Najmłodszy szef rządu w Europie

Sebastian Kurz z Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) po raz pierwszy został zaprzysiężony na kanclerza Austrii w 2017 roku, stając się najmłodszym szefem rządu w Europie. Przez 18 miesięcy rządził wspólnie z prawicowo-populistyczną Austriacką Partią Wolności (FPOe).

Koalicja rozpadła się z powodu tzw. afery taśmowej z Ibizy. Na nagraniach opublikowanych tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku słychać, jak ówczesny szef FPOe i wicekanclerz Heinz-Christian Strache obiecuje rzekomej bratanicy rosyjskiego oligarchy, że jeśli odkupi austriacki dziennik "Kronen Zeitung" i kampanią na jego łamach zapewni jego ugrupowaniu zwycięstwo w wyborach, to uzyska możliwość dalszych inwestycji kapitałowych w Austrii.

Po ujawnieniu skandalu Kurz ogłosił koniec koalicji z FPOe. Wkrótce potem parlament przegłosował wotum nieufności dla jego rządu. Po kolejnym zwycięstwie wyborczym w 2019 roku, na początku 2020 roku Kurz został ponownie zaprzysiężony na funkcję kanclerza. Jego ugrupowanie utworzyło rząd koalicyjny z Zielonymi.

Obecnie wobec 34-letniego kanclerza prowadzone jest śledztwo w związku z podejrzeniem, że złożył fałszywe zeznania przed komisją parlamentarną w sprawie afery korupcyjnej, która doprowadziła do upadku poprzedniego gabinetu.

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości