Kanclerz Austrii o "europejskiej poczekalni" dla Ukrainy i Mołdawii

Źródło:
PAP

Potrzebne są kroki pośrednie, które poprzedzą pełne przystąpienie do Unii Europejskiej takich państw, jak Ukraina czy Mołdawia - uważa kanclerz Austrii Karl Nehammer. Jego zdaniem ten rodzaj "europejskiej poczekalni" dałby władzom w Kijowie i Kiszyniowie czas na zbliżenie się do standardów unijnych - podał austriacki portal ORF.

- Łączy nas ten sam cel: wszyscy chcemy niezależnej i odnoszącej sukcesy gospodarcze Ukrainy. Ukraina walczy obecnie o swoje polityczne i terytorialne przetrwanie, a wszystkie nasze wysiłki mają teraz na celu przede wszystkim zakończenie rosyjskiej agresji. W takiej fazie szybkie i pełne przystąpienie do Unii nie jest najważniejszą kwestią - oświadczył Karl Nehammer.

Jak podkreślił kanclerz, debacie o akcesji Ukrainy do UE "nie powinny towarzyszyć emocje". - Szybka akcesja Ukrainy nie jest z mojego punktu widzenia realistyczna - dodał szef rządu Austrii.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

- Powinniśmy stworzyć europejski obszar przygotowawczy, który pozwoli Ukrainie krok po kroku zacieśniać współpracę z UE i coraz lepiej dostosowywać się do standardów europejskich. Nam, Austriakom, zajęło to dziesięciolecia, zanim zostaliśmy członkiem UE w 1995 roku - przypomniał kanclerz.

Kwestia praktycznych możliwości

Zdaniem Nehammera, w trwającej debacie nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi praktycznym możliwościom, które przyniosłyby Ukrainie bliższe więzi z UE w wielu dziedzinach i wzmocniły ją gospodarczo. - A właśnie to jest teraz potrzebne - podkreślił kanclerz.

- Dlatego popieram interesujący pomysł prezydenta Francji Emmanuela Macrona, aby stworzyć "Europejską Wspólnotę Polityczną". Bliska, stopniowa współpraca między UE a Ukrainą byłaby możliwa szczególnie w takich obszarach, jak handel, energetyka oraz polityka klimatyczna, transport, nauka i edukacja, bezpieczeństwo żywnościowe, a także wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa - wyjaśnił Nehammer. 

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: