Świat

"Pewna zbieżność opinii" Rosji i Austrii ws. misji w Donbasie

Świat

Spotkanie przywódców państw "czwórki normandzkiej" w Mińsku
president.gov.byAustriacy rozmawiali w Moskwie o realizacji porozumień mińskich (materiał archiwalny z sierpnia 2016 r.)

Rosja i Austria, która przewodniczy obecnie OBWE, są zgodne, że misja OBWE w Donbasie powinna zostać wzmocniona, by mogła prowadzić całodobową obserwację - poinformowali w środę w Moskwie szefowie dyplomacji obu krajów, Siergiej Ławrow i Sebastian Kurz.

- Mamy pewną zbieżność opinii w kwestii wzmocnienia misji OBWE w taki sposób, aby zapewniała większe bezpieczeństwo ludności - powiedział Kurz na konferencji prasowej w MSZ Rosji. Austriacki minister oświadczył, że po rozmowach w Moskwie zyskał silniejsze przekonanie, że może dojść do wzmocnienia misji obserwatorów.

"Techniczne środki kontroli"

- Najważniejszym punktem będzie lepsze wyposażenie tej misji pod względem technicznym i wzmocnienie osobowe po to, by kontrolę i obserwację można było prowadzić nieprzerwanie przez 24 godziny - wyjaśnił.

Sprecyzował, że chodzi o wydłużenie czasu do godzin wieczornych i nocnych, kiedy najczęściej dochodzi do starć i ostrzałów. - Postaramy się także wyposażyć naszych obserwatorów w lepsze techniczne środki kontroli po to, by misja rzeczywiście pracowała całe 24 godziny i zapewniła maksimum bezpieczeństwa, w tym samych obserwatorów - zapowiedział.

Ławrow: uzbrojonej misji nie będzie

Ławrow wyjaśnił, że Rosja nie sprzeciwia się wzmocnieniu misji i możliwości całodobowej kontroli. - Jeśli mówimy o tym, że konieczne jest wzmocnienie i sprawienie, by kontrola na linii rozgraniczenia i w miejscach składowania ciężkiego uzbrojenia była całodobowa, to jesteśmy gotowi, by zwiększyć liczbę obserwatorów, uczynić ich obecność całodobową i dać możliwość, by obserwatorzy nosili broń osobistą, lekką - powiedział.

Natomiast "jeśli przez uzbrojoną misję OBWE rozumieć, że należy rozlokować w Donbasie misję policyjną, która zapewniałaby tam praworządność, to jest to idea absolutnie sprzeczna z porozumieniami mińskimi" - podkreślił Ławrow. Uzbrojone misje zagraniczne w celu utrzymania porządku w Donbasie "nie są potrzebne" - dodał.

Szef MSZ Rosji powiedział, że na rozmowach z Kurzem mówił, iż misja OBWE na Ukrainie "ma za zadanie zajmowanie się sytuacją na całym terytorium kraju". OBWE - zdaniem Ławrowa - "powinna śledzić nie tylko sytuację na linii rozgraniczenia w Donbasie". Chodzi również m.in. o sytuację mniejszości narodowych i "dyskryminację rosyjskojęzycznych środków masowego przekazu" - powiedział minister.

Walki w ostatnich tygodniach

Kurz pytany o oczekiwania wobec Rosji, jeśli chodzi o przyczynienie się do rozwiązania konfliktu w Donbasie, mówił o potrzebie realizacji porozumień mińskich. - Niektóre z tych kroków wymagają poparcia ze strony Moskwy, oczekuję od Rosji, że wszystkie porozumienia mińskie będą wykonane - powiedział austriacki minister.

Przed przyjazdem do Moskwy, na początku stycznia, Kurz przebywał na linii rozgraniczenia w Donbasie. Zapowiedział, że Specjalna Misja Monitoringowa OBWE będzie dążyła do objęcia swoją kontrolą wszystkich obszarów Donbasu, by doszło na nich do całkowitego wstrzymania walk.

Wiceszef misji Alexander Hug powiedział w miniony czwartek, że walki między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi trwały przez ostatnie trzy tygodnie, mimo porozumień o rozejmie. Podkreślił także, że wbrew ustaleniom z Mińska na linii frontu - po obu jego stronach – nadal stosowane jest ciężkie uzbrojenie.

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: