Świat

Prawicowy sojusz na szczycie. Wspólne piwo w Alpach

Świat


Szefowie prawicowych, populistycznych ugrupowań z Austrii i Niemiec - Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Heinz-Christian Strache i Alternatywy dla Niemiec (AfD) Frauke Petry - zapowiedzieli w piątek stymulowanie "krytycznego wobec UE" ruchu w Europie.

Partie zamierzają też połączyć swe siły w Parlamencie Europejskim.

"Nowe polityczne wyżyny"

- Chcemy wspólnie wznieść się na nowe polityczne wyżyny - obwieściła Petry podczas spotkania ze Strachem na Zugspitze, najwyższym szczycie górskim w Niemczech, w Alpach Bawarskich na granicy niemiecko-austriackiej.

Strache zapewnił, że chce pomóc Petry w tym, by "również w Niemczech umocniła się partia wolnościowa". FPOe i AfD zapowiedziały tworzenie wspólnych grup roboczych. Pierwsza taka grupa ma się zajmować problematyką waluty europejskiej.

Sukcesy w Austrii większe niż w Niemczech

Agencja dpa odnotowuje, że prawicowi populiści są w Austrii znacznie silniejsi niż AfD w Niemczech. Podczas wyborów prezydenckich w Austrii kandydat FPOe Norbert Hofer tylko nieznacznie przegrał 22 maja w drugiej turze z popieranym przez Zielonych Alexandrem Van der Bellenem. Strache zaskarżył wyniki wyborów prezydenckich w Trybunale Konstytucyjnym, wskazując na "niezliczoną liczbę nieprawidłowości i niedociągnięć", które według niego wpłynęły na rezultat głosowania. Petry ogłosiła, że AfD będzie w Niemczech zwracała szczególną uwagę na transparentność wyborów. Szefowa AfD twierdzi, że w przeszłości dochodziło do wielu nieprawidłowości.

Autor: kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości