Świat

"Skończyć z błędną polityką azylową". Austria ma propozycję

Świat


Austriacki minister obrony Hans Peter Doskozil opowiedział się w wywiadzie dla niemieckiego "Bilda" (wydanie online) za wprowadzeniem limitu uchodźców dla całej Unii Europejskiej. Wskazał na konieczność położenia kresu nielegalnej imigracji.

Limit dla całej UE miałby się składać z limitów dla każdego z państw Unii, co – jak podkreśla "Bild" w czwartkowym wydaniu online- zmusiłoby każde z tych państw do "zdefiniowania granicy swoich możliwości" przyjmowania uchodźców.

- Chodzi o to, żeby skończyć z błędną polityką azylową UE - podkreślił Doskozil. - Wszyscy musimy uczciwie powiedzieć, że możliwości przyjmowania (uchodźców) w UE są ograniczone - dodał.

"Strefy ochronne" poza UE

Wskazał, że potrzebny jest "uporządkowany system legalnego przybywania do UE uprawnionych do otrzymania azylu". Składanie wniosków o azyl powinno być w przyszłości możliwe wyłącznie poza granicami Unii. Dopiero po uzyskaniu azylu uchodźca mógłby wjechać do UE.

Koncepcja austriackiego ministra obrony przewiduje zorganizowanie w krajach trzecich unijnych ośrodków dla ubiegających się o azyl. Do takich ośrodków powinni też być kierowani uchodźcy ratowani na Morzu Śródziemnym. W "strefach ochronnych" przy takich ośrodkach powinno się też umieszczać nielegalnych imigrantów, których odesłanie do ich krajów nie byłoby możliwe.

- Państwa UE, a nie organizacje przemytników ludzi, decydowałyby o tym, kto może wjechać do Unii - powiedział Doskozil, akcentując konieczność skutecznej ochrony granic zewnętrznych UE.

Rząd Austrii zamierza wkrótce przedstawić tę koncepcję w Brukseli.

Autor: mm/gry / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: