Świat

Australia sprzeda Rosji uran

Świat

PAP/EPAPremier Australii John Howard i prezydent Rosji Władimir Putin podpisują umowę ws. dostaw uranu

Australia i Rosja podpisały umowę o eksporcie australijskiego uranu do Rosji na potrzeby rosyjskiego cywilnego programu jądrowego, głównie do celów energetycznych, jako paliwo w elektrowniach atomowych.

W umowie obie strony zobowiązały się do pilnowania cywilnego i pokojowego przeznaczenia surowca będącego przedmiotem transakcji. - Cały uran sprzedawany do Rosji zostanie dostarczony przy zachowaniu bardzo ścisłych gwarancji - powiedział premier Australii John Howard.

Mimo tych zastrzeżeń Rosja, która również jest w czołówce światowych producentów uranu, będzie mogła przesunąć większą ilość własnego uranu z celów cywilnych na ewentualne potrzeby zbrojeniowe.

Podpisy pod umową złożyli premier Australii John Howard oraz przebywający z oficjalną wizytą w Australii prezydent Rosji Władimir Putin. Obaj politycy podczas weekendu wezmą udział w odbywającym się w Sydney szczycie forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), z udziałem premierów i prezydentów 21 państw.

W Australii znajduje się 40 procent poznanych dotąd światowych zasobów uranu. W eksporcie tego kluczowego surowca jądrowego kraj ten dba jednak, by nie był on wykorzystywany do jakichkolwiek celów wojskowych.


Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA