TVN24 | Świat

Pierwsza w historii wizyta premiera Australii w Kijowie. Ogłosił dodatkową pomoc

TVN24 | Świat

Autor:
mb//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa. Premier Australii Anthony Albanese ogłosił w Kijowie, że jego kraj przekaże Ukrainie dodatkową pomoc wojskowo-techniczną o wartości 100 milionów dolarów.

Premier Australii Anthony Albanese o dodatkowej pomocy mówił w Kijowie podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ukraina otrzyma od Australii 34 dodatkowe pojazdy opancerzone, w tym 14 transporterów opancerzonych i 20 wozów opancerzonych Bushmaster, wyposażenie, drony - zapowiedział szef australijskiego rządu.

Oznajmił również, że jego kraj zakaże importu rosyjskiego złota oraz obejmie sankcjami i zakazem wjazdu 16 kolejnych rosyjskich ministrów i oligarchów. Łącznie australijskie sankcje zostaną nałożone na 843 Rosjan - napisała agencja Reutera.

Prezydent Ukrainy dziękuje Australii

Wołodymyr Zełenski po spotkaniu powiedział, że jest wdzięczny Australii za gotowość włączenia się w odbudowę Ukrainy po wojnie.

"Australia wspiera Ukrainę i udziela znacznej pomocy, w tym w zakresie bezpieczeństwa. Współpraca w zakresie bezpieczeństwa i dalsza ochrona wolności były głównymi tematami naszych rozmów z Anthonym Albanese. Rozmawialiśmy także o kryzysie żywnościowym sprowokowanym przez Rosję, wyzwaniach gospodarczych i konieczności zwiększenia wsparcia makrofinansowego dla Ukrainy" - napisał na Facebooku prezydent Ukrainy.

"Doceniamy gotowość Australii do włączenia się w powojenną odbudowę Ukrainy. Dziękujemy za wizytę i merytoryczne negocjacje!" - dodał Zełenski.

Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę, że była to pierwsza wizyta w Kijowie premiera Australii w całej historii stosunków dwustronnych.

Zaślepka materiału TVN24GO
Ukraiński żołnierz o piekle w Irpieniu: tu gwałcili dziewczyny
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości