TVN24 | Świat

Australijska fregata dołącza do Amerykanów na strategicznym akwenie

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP

W ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych na Morzu Południowochińskim do trzech amerykańskich okrętów dołączyła w środę australijska fregata rakietowa HMAS Parramatta. Manewry odbywają się w pobliżu wód, o które toczy się spór między Malezją i Chinami - poinformował resort obrony Australii.

W przesłanym agencji Reutera oświadczeniu ministerstwo obrony zaznaczyło, że okręty podczas manewrów "doskonaliły interoperacyjność, w tym uzupełnianie zapasów na morzu, operacje lotnicze, morskie manewry i komunikację". We wtorek na wody Morza Południowochińskiego przybyły dwa amerykańskie okręty - okręt desantowy USS America i krążownik rakietowy USS Bunker Hill. Dzień później dołączył do nich niszczyciel USS Barry oraz australijska fregata.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Australijska fregata HMAS Parramatta na wodach Morza FilipińskiegoU.S. Navy photo by Chief Operations Specialist Michael Ojeda

Spór o Morze Południowochińskie

Manewry odbywają się nieopodal spornych wód, do których pretensje roszczą sobie Chiny oraz Wietnam i Malezja. Malezja prowadzi w tym miejscu próbne odwierty pod kątem poszukiwania złóż ropy naftowej, ale przybyła tam niedawno również chińska jednostka hydrograficzna Haiyang Dizhi.

USA zarzucają Chinom, że te wykorzystują trwającą pandemię do wywierania nacisku na swoich sąsiadów na spornych wodach. Rzeczniczka amerykańskiego dowództwa w regionie Indo-Pacyfiku Nicole Schwegman argumentowała, że USA "poprzez swoją stałą obecność operacyjną na Morzu Południowochińskim działają na rzecz promowania wolności żeglugi i przelotu oraz międzynarodowych zasad".

Rząd w Pekinie rości sobie historyczne prawa do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego. Różne części tego morza za własne uważają także Wietnam, Filipiny, Malezja, Brunei i Tajwan. Przez strategiczne wody odbywa się tranzyt większości chińskich towarów, znajdują się tam także bogate łowiska i złoża. Stany Zjednoczone od lat prowadzą na akwenie patrole, które określają mianem ćwiczeń swobody żeglugi.

Morze Południowochińskie PAP/Maciej Zieliński , Adam Ziemienowicz

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Navy photo by Chief Operations Specialist Michael Ojeda

Pozostałe wiadomości