Świat

Australia boi się Państwa Islamskiego. Podwyższony alert antyterrorystyczny

Świat


Rząd Australii po raz pierwszy od 2003 roku podwyższył stopień zagrożenia terrorystycznego z umiarkowanego na wysoki. Jako powód podano rosnące obawy przed zamachami w kraju ze strony zwolenników Państwa Islamskiego.

Premier Tony Abbott oświadczył, że decyzję podjęto na podstawie rekomendacji służb specjalnych, jednak na razie nie ma danych świadczących o tym, że jakieś ataki są planowane.

- Chcę podkreślić, że to (podniesienie alertu) nie oznacza, iż atak terrorystyczny jest bliski. Nie ma danych wywiadowczych świadczących o tego typu przygotowaniach. Są jednak dane świadczące o tym, że są (w kraju) ludzie, którzy chcą i są w stanie dokonać zamachu - powiedział.

Australia jak Wielka Brytania

Według Abbotta stan bezpieczeństwa w Australii jest porównywalny z sytuacją w Wielkiej Brytanii, gdzie w sierpniu alert podniesiono do prawie najwyższego poziomu w pięciostopniowej skali. Zapowiedział też, że na ulicach pojawi się więcej policjantów.

Szef służb wywiadowczych Australii David Irvine mówił kilka dni temu, że zagrożenie atakiem terrorystycznym w kraju wzrosło przez ostatni rok, częściowo ze względu na australijskich obywateli angażujących się w konflikty zbrojne w Iraku i Syrii.

Jak podał, obecnie 60 obywateli Australii walczy po stronie islamistów w obu tych krajach, 15 zginęło, a kolejnych 100 aktywnie wspiera dżihadystów przez zbiórki pieniędzy, rekrutowanie bojowników i szkolenie zamachowców samobójców.

Abbott powiedział w piątek, że dotychczas z bliskowschodnich regionów objętych konfliktami do kraju wróciło ponad 20 australijskich bojowników.

Wysoki stopień zagrożenia terrorystycznego to w Australii prawie najwyższy stopień w czterostopniowej skali. W piątek po raz pierwszy od wprowadzenia tego systemu w 2003 roku alert podniesiono ponad poziom umiarkowany.

W sierpniu rząd Australii zaproponował pakiet surowych przepisów w walce z terroryzmem oraz przekazanie 630 mln dolarów australijskich (590 mln dolarów amerykańskich) na potrzeby wywiadu i służb bezpieczeństwa. Dodatkowe 64 mln dolarów australijskich (60 mln dolarów amerykańskich) zostanie przeznaczone na programy integracyjne, mające na celu walkę z ekstremizmem i radykalizacją postaw wśród młodych obywateli.

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Australian Federal Police