Ateiści przeciwni nagrodzie dla polskiego księdza

Aktualizacja:
 
Ksiądz Heller jest pierwszym Polakiem, który otrzyał nagrodę TempletonaTVN24

- Nagroda Templetona przyznana w tym roku polskiemu uczonemu, księdzu profesorowi Michałowi Hellerowi za pionierskie prace w dziedzinie "teologii nauki" nie spodoba się wojującym ateistom, argumentującym, iż nauka i religia nie idą w parze - twierdzi czwartkowy "Irish Times".

Ksiądz Michał Heller odebrał w środę w Pałacu Buckingham w Londynie nagrodę Templetona, która została mu przyznana w marcu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Nagroda, obok medalu i dyplomu, obejmuje również czek na ponad 1,6 mln dol., które ksiądz po połowie przekazał rektorom UJ i PAT. Dzięki tym środkom ma stworzenie w Krakowie Centrum Kopernika, którego celem będzie badanie relacji między nauką, filozofią i teologią.

-Nagroda dla Hellera uwypukla znaczenie wspólnych zabiegów naukowców i teologów w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o początek i sens wszechświata. Dlatego nie spodoba się ideologom ateizmu takim jak prof. Richard Dawkins i akademikom myślącym tak jak on - napisała irlandzka gazeta.

-Jury Fundacji Templetona sugeruje, iż nadszedł czas, by w badaniach naukowych powrócić do postawy holistycznej (zakładającej, iż całość, to coś więcej, niż suma części, które się na nią składają - red.) i dopuścić intelektualną tezę zakładającą, iż rzeczywistość doświadczana przez nas wykracza poza to, co da się wymierzyć przy pomocy technologii i zanalizować w laboratorium - dodaje gazeta.

Ksiądz-naukowiec

Ks. Michał Heller urodził się 12 marca 1936 r. w Tarnowie, w wieku czterech lat został wraz z rodziną wywieziony na Syberię. W rodzinie pielęgnowano tradycje religijne i intelektualne – ojciec, jako twórca fabryki Związków

Azotowych w Mościcach, łączył zdolności matematyczne, artystyczne i zainteresowanie filozofią. Heller jest twórcą Krakowskiej Grupy Kosmologicznej, gdzie współpracuje z młodymi fizykami i astronomami. Jest też współtwórcą (wraz z abp Józefem Życińskim) Ośrodka Studiów Interdyscyplinarnych, działającego przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i Tucson w USA, w ramach którego wydaje pismo „Zagadnienia Filozoficzne w Nauce”, zajmujące się m. in. relacjami między nauką i wiarą. Wykładał m. in. w Cambridge i Oxfordzie, a także w Belgii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Nagroda Tempeltona

Ustanowiona w 1973 r. Nagroda Templetona jest największym wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia akademickie w dziedzinie myśli. Pierwszą laureatką Nagrody Templetona była Matka Teresa z Kalkuty. Wśród wyróżnionych znalazły się tak znane postacie, jak słynny amerykański kaznodzieja protestancki Billy Graham, rosyjski pisarz i dysydent Aleksandr Sołżenicyn, a także wybitny konserwatywny filozof i teolog katolicki Michael Novak, autor m.in. prac o myśli papieża Jana Pawła II.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24