Świat

Atak w Tunezji. 37 ofiar, wśród nich turyści

Świat


Atak na plażowiczów w Susie, mieście położonym na wybrzeżu Tunezji. Zgodnie z najnowszymi informacjami ministerstwa zdrowia nie żyje co najmniej 37 osób. Wśród nich mają być cudzoziemcy. Polskie MSZ na podstawie dostępnych do tej pory informacji podaje, że wśród ofiar nie było Polaków. W TVN24 i TVN24 Biznes i Świat trwa program specjalny.

22:16
21:53
21:50

Na portalach społecznościowych pojawiają się także zdjęcia mające pokazywać 23-letniego Seifeddine'a Yacoubi'ego, który dokonał ataku na hotel.

Zamachowiec z Sousse w akcji pic.twitter.com/mpNfspISKU— Wojciech Szewko (@wszewko) June 26, 2015

21:48

Na serwisach społecznościowych opublikowano nagranie zrobione w momencie zamachu.

21:45
21:37
26.06.2015 | Ponad 50 zabitych w zamachach w Tunezji, Francji i Kuwejcie. Do ataków przyznaje się Państwo Islamskie
26.06.2015 | Ponad 50 zabitych w zamachach w Tunezji, Francji i Kuwejcie. Do ataków przyznaje się Państwo IslamskieFakty TVN
21:12

"Moje serce jest z rodzinami brytyjskich ofiar ataku terrorystycznego w Tunezji. Będziemy im pomagać i wspierać" - napisał na Twitterze premier Wielkiej Brytanii David Cameron.

21:03

Jak podaje portal Tunisia Live, napastnikiem był 23-letni Seifeddine Yacoubi, student lotnictwa. Mężczyzna zginął w czasie akcji.

20:58

20:57

20:45

W ataku zginęła m.in. obywatelka Irlandii. Informację o śmierci potwierdził mąż kobiety. Jak podaje BBC, wycieczka była prezentem, który otrzymali po udanej operacji serca mężczyzny.

20:42

20:32

Turyści w oczekiwaniu na informacje w hotelu:

20:31

Według brytyjskiego MSZ, w Susie zginęło co najmniej pięcioro Brytyjczyków. MSZ w Dublinie podaje, że wśród ofiar jest jedna Irlandka.

20:28

20:15

Kondolencje i wyrazy współczucia dla rodzin ofiar piątkowego ataku terrorystycznego w tunezyjskim kurorcie Susa - przekazała premier Ewa Kopacz w depeszy wystosowanej do premiera Tunezji. Zapewniła o wsparciu i solidarności w walce z zagrożeniami płynącymi z terroryzmu. "Wiadomość o ataku terrorystycznym wymierzonym w obiekty turystyczne w mieście Susa, który pochłonął liczne ofiary, napełniła mnie głębokim smutkiem" - napisała premier Kopacz.

20:05

20:04

- Nie spotkałem się z nikim, kto chciałby zostać w Tunezji - relacjonuje na antenie TVN24 Jerzy Rabenda, który jest na miejscu. Jak wyjaśnia, wraz z innymi turystami czeka na informacje dotyczące wyjazdu z Tunezji.

19:53
"Wokół hotelu są dodatkowe siły policyjne"
"Wokół hotelu są dodatkowe siły policyjne" TVN24 Biznes i Świat
19:38

Co najmniej czterech obywateli Belgii zostało rannych w zamachu - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych. Dziennik "Le Soir" podaje, że w hotelu Imperial Marhaba przebywało 51 belgijskich turystów.

19:32
19:31

19:24

19:23

Najpóźniej w przyszłym tygodniu klienci części polskich biur podróży, którzy odpoczywali w Tunezji, wrócą do kraju. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Polskiej Izby Turystki Marzena Zarzycka biura podróży organizują waśnie te powroty. Do kraju wrócić mają m.in. klienci TUI, Itaki i Rainbow Tours. Biura te odwołały także kolejne wyloty do Tunezji - w niektórych z nich klienci bezkosztowo mogą zmienić miejsce odpoczynku. Z oferty tych biur wycofano Tunezję.

19:10

19:09

Tunezyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ataku zginęło 37 osób. Wcześniej podawano, że życie straciło 28 osób.

Wśród zabitych są turyści z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii i Irlandii.

19:07

18:57

Wbrew początkowych informacjom zamachu miał dokonać tylko jeden napastnik, który zginął na plaży. Zatrzymano co najmniej dwie osoby, jednak nie jest jasne, jaki był ich udział w ataku.

18:54

18:51

Biały Dom potępił ataki terrorystyczne we Francji, Tunezji i Kuwejcie.

18:40

Na Twitterze pojawiają się informacje, że liczba ofiar zamachu może być jeszcze wyższa:

18:34
18:32

Islamiści chcą skoncentrować się na Tunezji i "ukarać" ją za sukcesy w transformacji ku demokracji – uważa dr George Yacoub z katedry arabistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem zamach we Francji niekoniecznie musi być dziełem jakiejś organizacji. W piątek doszło do trzech zamachów terrorystycznych – we Francji, Tunezji i Kuwejcie. Zdaniem Yacouba trudno uznać, że terroryści doszli do takiej "perfekcji", żeby mogli skoordynować zamachy w trzech, jakże odległych państwach. Jego zdaniem organizacje terrorystyczne działają dosyć samodzielnie, po czym przypisują swoje dzieło Państwu Islamskiemu (IS). - Mają zielone światło, by dokonać zamachów, ale wątpię, by było to skoordynowane – ocenił ekspert.

18:25

18:21

Kondolencje złożył włoski premier Matteo Renzi. "Wszyscy zjednoczeni przeciwko nienawiści i terrorowi" - napisał na Twitterze:

18:17

18:08

W związku z zamachami we Francji i Tunezji Hiszpania podniosła stopień zagrożenia terrorystycznego. Minister spraw wewnętrznych Jorge Fernández Díaz poinformował, że zgodnie ze wstępnymi informacjami, wśród ofiar nie było obywateli Hiszpanii.

18:02

Zaledwie trzy miesiące temu Tunezją wstrząsnął zamach w Muzeum Bardo:

17:53

17:49

W zamachu rannych zostało ponad 30 osób. Ukraińskie MSZ poinformowało, że jest wśród nich obywatelka tego kraju.

17:38

Rosyjska ambasada w Tunezji poinformowała, że wśród ofiar nie ma obywateli tego kraju. Wcześniej pojawiały się w mediach informacje, że Rosjanie mogli ucierpieć w ataku.

Prezydent Francji Francois Hollande poinformował, że zgodnie z dostępną wiedzą wśród zabitych nie ma obywateli francuskich.

17:32

MSZ: według dostępnych informacji, wśród ofiar ataku terrorystycznego w kurorcie Susa nie ma obywateli polskich, którzy wyjechali do Tunezji z polskimi biurami podróży

17:27
17:25

17:20

17:18

Nieoficjalnie: wśród ofiar nie ma Polaków

17:17

Relacje świadków ataku:

17:15

Domniemanym autorem krwawego zamachu był tunezyjski student nieznany policji. Zamachowiec ukrywał broń w parasolu plażowym - poinformował przedstawiciel tunezyjskich władz. Zamachowiec "to Tunezyjczyk pochodzący z regionu Kairuan", jednego ze świętych miast islamu, w północno-wschodniej Tunezji - powiadomił rozgłośnię Mosaique sekretarz stanu do spraw bezpieczeństwa Rafik Chelly. - To student. Osoba ta nie była znana naszym służbom - dodał. Mężczyzna "wszedł na plażę, ubrany tak, jak ktoś, kto idzie się kąpać. Ze sobą miał parasol plażowy, w którym ukrył broń. Następnie (...) użył broni" - poinformował.

17:11

Belgijskie linie lotnicze zdecydowały, że w związku z zamachami nie będą latać do Tunezji:

17:01

Tunezyjskie ministerstwo zdrowia informuje, że w ataku zginęło 28 osób. Wśród nich Brytyjczycy, Niemcy i Belgowie.

16:56

Goście ryzykują powrót na plażę, by pozbierać pozostawione tam rzeczy osobiste - informuje brytyjski turysta Gary Pine:

16:55

16:47

16:36

Premier W. Brytanii David Cameron zwołał nadzwyczajne posiedzenie rządowego sztabu antykryzysowego ws. zamachów we Francji i Tunezji. Wyrazy współczucia złożył Francuzom i powiadomił, że skontaktuje się z rządem Tunezji, gdzie w zamachu zginęło 27 osób. - To zagrożenie, w obliczu którego stoimy wszyscy. Do tych wydarzeń, które miały dzisiaj miejsce w Tunezji i we Francji, mogło dojśc wszędzie - wszyscy stoimy w obliczu tej groźby - powiedział Cameron dziennikarzom w Brukseli.

16:28

Artur Rozner, TUI: Mieliśmy spotkanie sztabu kryzysowego. Wszyscy klienci, którzy są w Susie, zostaną odebrani samolotem czarterowym i przetransportowani do Polski. Ci, którzy wykupili wycieczki do Tunezji, otrzymają możliwość zmiany rezerwacji na dowolną imprezę. Odwołujemy wyloty do Tunezji na cały sezon.

16:25

Po zamachu na plaży w Susie lot TB5017 z Brukseli do Tunezji został zawrócony po starcie.

16:21

PRZYPOMINAMY REKOMENDACJĘ MSZ DOTYCZĄCĄ WYJAZDÓW DO TUNEZJI: Ze względu na potencjalny wzrost aktywności grup terrorystycznych w Tunezji i zagrożenia zamachami kierowanymi również przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy do tunezyjskich miejscowości Bizerte, Tabarka, Hammamet, Tunis i Sousse oraz na wyspę Dżerba. Zdecydowanie odradza się również wyjazdy na tereny przygraniczne z Libią i Algierią, szczególnie do gubernatorstw Beja, Jendouba, Le Kef i Kasserine.

16:17

Turyści opuszczają Susę:

16:17

Portal Tunisia Live podaje, że wśród ofiar są obywatele Wielkiej Brytanii, Niemiec i Belgii

16:11

Jak informują tunezyjskie media, zatrzymano kolejną osobę w związku z atakiem. Wcześniej podawano, że zatrzymany został mężczyzna.

16:07

Prezydent Francji Francois Hollande odbył telefoniczną rozmowę z prezydentem Tunezji Bedżim Kaidem Essebsim:

15:57
15:55

15:55

Polska Izba Turystyki, Katarzyna Zarzycka: - Zbieramy informacje. Obecnie w Tunezji przebywa ponad 3 tys. klientów polskich biur podróży. W miejscu zamachu też było ich trochę, ale z tego, co mi wiadomo, nikt nie ucierpiał w ataku.

15:46

- Przed wyjazdem byliśmy zapewniani, że wszystko jest w porządku i jest bezpiecznie - relacjonuje w TVN24 Jerzy Rabenda, który był świadkiem zamachu na plaży.

15:43

Użytkownicy Twittera informują, że jeden z podejrzanych został złapany przez policję:

15:40

TUI, Itaka i Rainbow Tours informują, że w okolicy nie było polskich turystów podróżujących z tymi biurami podróży.

15:35

Na antenie TVN24 Jerzy Rabenda, świadek zamachu: - Dokładnie o 12 miejscowego czasu było słychać dwa lub trzy wybuchy i kilka strzałów. Ludzie nie wiedzieli na początku, co się dzieje. Zrobiło się naprawdę nieprzyjemnie. Nie widziałem zamachowców, tylko zakrwawionych ludzi.

- Nad nami wciąż słychać śmigłowce. Być może trwają poszukiwania kolejnych napastników - dodał.

15:22

15:22

W Brukseli trwa konferencja prasowa przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. - W pierwszej kolejności chciałbym złożyć wyrazy współczucia i solidarności z Francją, Kuwejtem i Tunezją, które stały się ofiarami bestialskich ataków terrorystycznych - powiedział na początku.

Donald Tusk złożył kondolencje w związku z zamachami
Donald Tusk złożył kondolencje w związku z zamachamitvn24
15:17

15:11

15:10

15:06

15:06

Na stronie MSZ z powodu przeciążenia mogą pojawić się trudności. Przypominamy komunikat z maja 2014 r. dotyczący wyjazdów do Tunezji: "Ze względu na potencjalny wzrost aktywności grup terrorystycznych w Tunezji i zagrożenia zamachami kierowanymi również przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy do tunezyjskich miejscowości Bizerte, Tabarka, Hammamet, Tunis i Sousse oraz na wyspę Dżerba. Zdecydowanie odradza się również wyjazdy na tereny przygraniczne z Libią i Algierią, szczególnie do gubernatorstw Beja, Jendouba, Le Kef i Kasserine".

15:03

Independent informuje, że w ataku zginęli przede wszystkim turyści z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Wśród ofiar mają być obywatele sześciu różnych narodowości.

14:59

"Tunezja, Kuwejt i Francja: Europa i świat arabski zjednoczone jako ofiary. Ci, którzy chcą nas podzielić, jeszcze bardziej nas łączą” - napisała na Twitterze Federica Mogherini

14:58

Brytyjski premier David Cameron potępił ataki we Francji i Tunezji. Nazwał je odrażającymi aktami terroryzmu.

14:51

Tunezyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych informuje, że wśród ofiar znajdują się głównie turyści - podaje Associated Press.

14:47

14:43

W rozmowie z BBC brytyjski turysta Alan Callaghan relacjonował, że słyszał atak na sąsiedni hotel. Jak dodał, goście odpoczywający przy basenie zostali skierowani przez obsługę do hoteli. Ze okna pokoju hotelowego widział mężczyznę z bronią, jednak - jak mówi - nie był ws stanie stwierdzić, czy był to napastnik czy funkcjonariusz służb bezpieczeństwa.

14:40

14:36

- Jestem w stałym kontakcie z MSZ, które stara się sprawdzić, czy na miejscu byli Polacy - powiedziała dziennikarzom w Brukseli Ewa Kopacz.

Ewa Kopacz: "Źle się dzieje"
Ewa Kopacz: "Źle się dzieje"tvn24
14:34

Korespondentka BBC Rana Jawad, powołując się na tunezyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych, informuje, że w pobliżu hoteli Marhaba wciąż trwa akcja służb:

14:31
Susa na mapie Tunezji Wikipedia
14:31

Brytyjscy turyści relacjonują dziennikarzom, że po pierwszych strzałach zaczęli w panice uciekać z plaży, usiłując jak najszybciej schronić się w hotelach. W mediach społecznościowych krążą zdjęcia, na których widać około 60-letniego mężczyznę, który leży na plaży w kałuży krwi.

14:27

Najnowszy bilans ofiar: w Tunezji zginęło co najmniej 27 osób.

Wcześniej informowano o 19 ofiarach śmiertelnych.

14:24

Wojciech Szewko, specjalista ds. Bliskiego Wschodu, podkreślił na antenie TVN24, że sytuacja w Susie jest bardzo dynamiczna.

Jak zauważył, zamachy zostały wcześniej zapowiedziane. - Była mowa o tym, że w czasie ramadanu dojdzie do ataków - wyjaśnił.

14:18

14:18

Jak informuje tunezyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych w ataku zginęło co najmniej 19 osób

14:13

Jak informują media w Hiszpanii, jeden z zaatakowanych hoteli to Imperial Marhaba, należący do hiszpańskiej sieci RIU. Drugi hotel to Soviva.

14:10

14:09

Napastnik strzelał do ludzi wypoczywających na plaży - podał brytyjski "Daily Express", powołując się na świadka ataku.

- Wszyscy w krzyku rzucili się do ucieczki - relacjonowała Rifkinds. - Słychać było, jakby ktoś strzelał z karabinu maszynowego, a zaraz potem - eksplozję - dodała.

Susa jest popularnym celem podróży turystów udających się do Tunezji, zwłaszcza brytyjskich.

To nie pierwszy atak terrorystów w Tunezji na miejsce uczęszczane przez turystów. 18 marca uzbrojeni w karabiny kałasznikowa dżihadyści zaatakowali będące jedną z największych atrakcji turystycznych Tunisu Muzeum Bardo. Zginęło 21 cudzoziemców i tunezyjski policjant.

Wśród zabitych byli m.in. turyści z Polski, Japonii, Francji i Włoch. Podczas operacji sił specjalnych zginęli też dwaj napastnicy.

Tunezja sąsiaduje z pogrążoną w wojnie domowej Libią, w której jest aktywne Państwo Islamskie.

Autor: fil,kg/ja / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: