Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Kolejny pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy jest wart blisko 800 mln dolarów
Kolejny pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy jest wart blisko 800 mln dolarówTVN24
wideo 2/21
TVN24Kolejny pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy jest wart blisko 800 mln dolarów

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 178. dzień. Stany Zjednoczone ogłosiły kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości kilkuset milionów dolarów. Pałac Elizejski przekazał po rozmowie przywódców Francji i Rosji, że Władimir Putin zgodził się na wysłanie misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, okupowanej przez wojska rosyjskie. Chersońskie władze podały zaś, że Ukraińcy uderzyli w most przez Dniepr w tym regionie, który niedawno został odbudowany przez siły okupacyjne.

> Pentagon ogłosił w piątek 19. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jego wartość wynosi 775 milionów dolarów, a obejmuje on między innymi rakiety do systemów artyleryjskich HIMARS, pociski przeciwradarowe HARM, 16 haubic oraz 15 dronów rozpoznawczych ScanEagle.

> W turbinowni Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze, która połączona jest z reaktorem, znajduje się kilka rosyjskich ciężarówek wojskowych z literą "Z" - symbolem wykorzystywanym przez Rosjan w czasie inwazji na Ukrainę. Widać je na nagraniu z wnętrza okupowanego przez siły rosyjskie obiektu. Nie jest jasne, kiedy nagranie powstało, ale zaczęło krążyć w mediach społecznościowych w czwartek - zaznaczył amerykański nadawca CNN.

> Tymczasem ukraiński państwowy koncern atomowy Enerhoatom podał, że Rosjanie planują wyłączenie funkcjonujących bloków energetycznych w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i odłączenie ich od ukraińskiej sieci energetycznej. W oświadczeniu cytowanym przez agencję Reutera Enerhoatom stwierdził, że siły rosyjskie, które kontrolują elektrownię, przygotowują się do przeprowadzenia tam "prowokacji na dużą skalę".

> Prezydenci Francji i Rosji, Emmanuel Macron i Władimir Putin, przeprowadzili rozmowę telefoniczną. Jak podał Pałac Elizejski, Putin zgodził się na wysłanie misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Teren elektrowni jądrowej w Zaporożu (07.08.2022)RUSSIAN EMERGENCIES MINISTRY

> Wiceszef chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań przekazał w piątek, że ukraińskie siły zbrojne ponownie uderzyły w most przez Dniepr w tym regionie. Most niedawno został odbudowany przez okupacyjne wojska rosyjskie po poprzednim ataku.

> "Oficerowie FSB byli tak pewni szybkiego przejęcie władzy w Kijowie, że ostatnie dni przed inwazją spędzili na poszukiwaniu zakwaterowania w ukraińskiej stolicy" - przekazuje "Washington Post". Amerykańscy dziennik opublikował wyniki wielomiesięcznego, dziennikarskiego śledztwa. Bazując między innymi na przechwyconych rozmowach funkcjonariuszy rosyjskich służb wywiadowczych reporterzy opublikowali raport, w którym informują o pięciu najważniejszych błędach rosyjskich służb specjalnych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: RUSSIAN EMERGENCIES MINISTRY

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości