Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
mb\mtom
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP
Ukraińcy wysadzili most kolejowy na kontrolowanej przez Rosjan trasie. Nagranie
Ukraińcy wysadzili most kolejowy na kontrolowanej przez Rosjan trasie. Nagranie Telegram/Pravda_Gerashchenko
wideo 2/5
Telegram/Pravda_GerashchenkoUkraińcy wysadzili most kolejowy na kontrolowanej przez Rosjan trasie. Nagranie

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa 82. dobę. Sytuacja humanitarna w Mariupolu pogarsza się. W mieście na południowym wschodzie Ukrainy, oblężonym przez Rosjan, brakuje żywności i wody pitnej. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar przekazała, że nie ma zgody Władimira Putina na ewakuację rannych ukraińskich żołnierzy z oblężonych zakładów Azowstal. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział dalszą ofensywę dyplomatyczną w kolejnych regionach świata. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował w niedzielę wieczorem, że "sytuacja humanitarna pogarsza się bez względu na to, że okupanci udają, że coś zmienia się na lepsze". - Stale próbują coś zrobić, ale im to nie wychodzi... Próbują naprawić elektryczność - mamy pożary. Woda płynie ulicami tak szybko, że podmywa miejsca pochówku w podwórzach. (...) Dochodzi do wymywania ciał zmarłych z tych grobów - powiedział Andriuszczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Ponadto brakuje żywności i wody pitnej. Zdaniem studentki, której udało się opuścić miasto, "jeśli piekło istnieje, to było w Mariupolu".

> Niepokojące informacje docierają również z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. Rannych jest 600-700 żołnierzy, z których 40-50 jest w stanie krytycznie ciężkim - powiedział w wywiadzie dla telewizji Nastojaszczeje Wriemia Dmytro Kozacki, żołnierz pułku Azow broniący zakładów. - Jedzenia i wody jest na pięć dni, może na tydzień. Jemy tylko raz dziennie, bo oszczędzamy jedzenie. Dzisiaj na obiad była owsianka i trochę marchewki - przekazał. Tymczasem ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar poinformowała, że nadal nie ma zgody Władimira Putina na ewakuację rannych ukraińskich żołnierzy z oblężonych zakładów.

> Biuro prokuratora generalnego Ukrainy przekazało w niedzielę, że dzień wcześniej wojska rosyjskie miały zastosować w ataku na ukraińskich żołnierzy na terenie kombinatu Azowstal pociski zapalające z termitem. Wszczęto dochodzenie w tej sprawie. Takie pociski są zakazane przez międzynarodowe prawo humanitarne. Temperatura spalania takich pocisków wynosi około 3000 stopni Celsjusza - niszczą one siłę żywą i sprzęt poprzez tworzenie masowych ognisk pożarów.

> Ukraińskie Połączone Siły Zadaniowe oświadczyły, że ich oddziały w niedzielę odparły 17 ataków i zniszczyły 11 sztuk rosyjskiego sprzętu. Dowództwo ukraińskich sił powietrznych we wpisie na Facebooku podało, że siły ukraińskie zestrzeliły dwa śmigłowce, dwa pociski manewrujące oraz siedem dronów. Z przekazanych informacji wynika, że Rosja kontynuowała ostrzał obszarów cywilnych w obwodach ługańskim i donieckim, ostrzeliwując 23 wsie i miasteczka. Agencja Reutera zastrzegła, że nie była w stanie potwierdzić tych doniesień.

> Mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował w mediach społecznościowych o rosyjskim ataku rakietowym kilkanaście kilometrów od granicy z Polską. "Cztery rakiety uderzyły w obiekt wojskowy w jaworowskim rejonie. Został całkowicie zniszczony. Na szczęście, nie było ofiar. Tym razem cel znajdował się 15 km od granicy z Polską, UE i NATO" - napisał Sadowy. Dodał, że dwie kolejne rakiety zostały strącone przez siły ukraińskie. "Wybuchy, które było słychać we Lwowie – to właśnie skutek pracy obrony przeciwlotniczej” - przekazał.

> Doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko poinformował, że Ukraińcy wysadzili w niedzielę most kolejowy na kontrolowanej przez rosyjskie wojska trasie między Rubiżnem a Siewierodonieckiem. Heraszczenko opublikował nagranie z drona. Wcześniej tego samego dnia szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj podał, że pod kontrolą sił ukraińskich znajduje się około 10 procent terytorium tego obwodu.

Ukraińcy wysadzili most kolejowy na kontrolowanej przez Rosjan trasie. Nagranie
Ukraińcy wysadzili most kolejowy na kontrolowanej przez Rosjan trasie. Nagranie Telegram/Pravda_Gerashchenko

> W niedzielę zakończyło się dwudniowe nieformalne spotkanie szefów MSZ państw NATO w Berlinie. Sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg powiedział po spotkaniu, że inwazja nie idzie zgodnie z planem Moskwy, a Ukraina jest w stanie wygrać tę wojnę. - Wojna Rosji na Ukrainie nie przebiega tak, jak planowała Moskwa. (Siłom rosyjskim - red.) nie udało się zająć Kijowa. Wycofują się z Charkowa, a ich główna ofensywa w Donbasie utknęła w martwym punkcie - ocenił Stoltenberg.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział dalszą ofensywę dyplomatyczną. W nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych Zełenski poinformował, że planuje przemawiać przed parlamentami krajów Afryki i Azji. - Robimy wszystko, co możemy, by utrzymać maksymalną uwagę świata na Ukrainie - podkreślił. - Pracujemy także nad tym, aby rozszerzyć pod względem geograficznym zakres specjalnych wystąpień przed światowymi parlamentami na kraje Afryki i Azji - dodał prezydent Ukrainy. Dodatkowo Zełenski poinformował, że 23 maja przemówi do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Krajobraz po zbrodni". Reportaż "Czarno na Białym" o rosyjskiej okupacji
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb\mtom

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: