TVN24 | Świat

Żanna Niemcowa: nikt nie może walczyć z połową świata i wygrać

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Żanna Niemcowa - córka byłego lidera opozycji w Rosji Borysa Niemcowa, zamordowanego w Moskwie w 2015 roku – w wywiadzie dla tygodnika "Spiegel" oceniła, że "nikt nie może walczyć z połową świata i wygrać, to szalony pomysł". Jej zdaniem zrozumieją to nawet ci Rosjanie, którzy dziś jeszcze wierzą propagandzie.

- Obecnie bardzo trudno jest przewidzieć, kiedy i w jaki sposób uda się zakończyć wojnę. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że opinia społeczna w Rosji ulegnie zmianie – powiedziała Żanna Niemcowa w wywiadzie dla tygodnika "Spiegel". - Nie chcę tworzyć bezsensownych analogii historycznych, ale myślę, że Rosjanie poparli również wojnę światową w 1914 roku. A jednak później pojawił się ruch antywojenny i rewolucja - dodała.

Jej zdaniem, "planowany przez Putina blitzkrieg przeciwko Ukrainie nie powiódł się. Oprócz sankcji pojawią się inne problemy. Poziom życia w Rosji obniży się kolosalnie. Nikt nie może walczyć z połową świata i wygrać, to szalony pomysł. I w pewnym momencie zrozumieją to nawet ci Rosjanie, którzy dziś jeszcze wierzą propagandzie".

Żanna Niemcowa o protestach w Rosji i fali emigracyjnej

Pytana czy w Rosji jest ktoś, kto mógłby zastąpić uwięzionego Aleksieja Nawalnego w roli lidera opozycji, Niemcowa powiedziała: - Nie, w tej chwili nikogo nie widzę.

- Widzę w Rosji wielu odważnych ludzi, którzy mimo groźby więzienia wychodzą na ulice i demonstrują przeciwko systemowi niesprawiedliwości – podkreśliła.

- Ale jest też wielu Rosjan, którzy opuszczają kraj, obserwujemy wielką falę emigracji, uciekają dziesiątki tysięcy. Nie można tego porównywać z napływem uchodźców z Ukrainy, ale jest to znacząca liczba. To właśnie perły społeczeństwa obywatelskiego odchodzą. Osoby dobrze wykształcone, inżynierowie, informatycy, mali i średni przedsiębiorcy, dziennikarze, działacze praw człowieka i osoby kreatywne. To katastrofa dla Rosji, całkowity drenaż mózgów – dodała Żanna Niemcowa.

Żanna Niemcowa założyła Fundację Borysa NiemcowaReuters Archive

Jej zdaniem opozycja w Rosji "jest bardzo słaba". - Mój ojciec został zamordowany, Aleksiej Nawalny siedzi w więzieniu po niemal udanej próbie otrucia – dwóch najbardziej wpływowych i charyzmatycznych przeciwników Putina zostało usuniętych. To dramatyczne, ponieważ talent do przewodzenia jest rzadki. Nie znajduje się przekonujących i inspirujących przywódców politycznych na każdym rogu i Putin też o tym wie - podkreśliła Niemcowa.

Żanna Niemcowa założyła Fundację Borysa Niemcowa, która chroni jego pamięć i promuje dialog niemiecko-rosyjski, rozwój demokracji i międzynarodowe projekty edukacyjne. Mieszka obecnie w Portugalii.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości