Zełenski: Wytrzymaliśmy już miesiąc. To sześć razy dłużej, niż wróg planował

Autor:
asty,
pp/kg
Źródło:
PAP, TVN24
Zełenski: Wytrzymaliśmy już miesiąc. To sześć razy dłużej niż wróg planował (24 marca)
Zełenski: Wytrzymaliśmy już miesiąc. To sześć razy dłużej niż wróg planował (24 marca)Facebook/zelenskiy.official
wideo 2/4
Facebook/zelenskiy.officialZełenski: Wytrzymaliśmy już miesiąc. To sześć razy dłużej niż wróg planował (24 marca)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wideo opublikowanym na Facebooku w nocy ze środy na czwartek ponownie wezwał NATO do większej pomocy w walce z Rosjanami. - Szczyty NATO, UE i G7 pokażą, kto jest przyjacielem - mówił. - Zobaczymy to 24 marca. Wytrzymaliśmy już miesiąc. To sześć razy dłużej, niż wróg planował - dodał.

- Wszystkie sondaże pokazują, że narody Europy i Ameryki nas wspierają. Jestem wam za to wdzięczny. Wdzięczny w imieniu Ukrainy. Wszystkim w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i innych krajach za wasze wsparcie – powiedział w nocy ze środy na czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wideo opublikowanym na Facebooku.

- Ale politycy muszą także wspierać wolność. Muszą wspierać walkę o życie. Czekamy na poważne kroki ze strony NATO, UE i G7. Na tych trzech szczytach zobaczymy, kto jest przyjacielem i kto partnerem - stwierdził.

Zełenski: szczyty NATO, UE i G7 pokażą, kto jest przyjacielem
Zełenski: szczyty NATO, UE i G7 pokażą, kto jest przyjacielemTVN24

- Ważne jest, żeby Rosji nie udało się złamać kogokolwiek, jedności NATO, Unii Europejskiej i G7. Złamać i przeciągnąć na stronę wojny. Zobaczymy to 24 marca. Wytrzymaliśmy już miesiąc. To sześć razy dłużej, niż wróg planował, niż dowódcy rosyjscy przekazywali prezydentowi Rosji. Oni byli absolutnie przekonani, że my nie jesteśmy narodem. Okłamywali sami siebie. Ale to ich głupota państwowa. A my po prostu bronimy swojego życia, swojej wolności, naszego własnego państwa - mówił Zełenski.

Zełenski wzywa do "zamknięcia nieba" nad Ukrainą

Prezydent Ukrainy podkreślił, że "ukraińskie niebo nie zostało zabezpieczone przed rosyjskimi rakietami i bombami lotniczymi". - Nigdy nie otrzymaliśmy samolotów i nowoczesnej broni przeciwrakietowej. Nie otrzymaliśmy czołgów, broni przeciwokrętowej. Rosyjskie wojska wciąż mogą zabić tysiące naszych ludzi, zniszczyć nasze miasta. Po prostu dlatego, że okupantów jest bardzo dużo. Po prostu dlatego, że Rosja od dziesięcioleci przygotowywała się do tej haniebnej wojny - podkreślał.

- Poprosiliśmy o zamknięcie naszego nieba. Poprosiliśmy, aby pomoc NATO była skuteczna i nieograniczona dla Ukrainy. Chcemy jakiegokolwiek wsparcia bronią, której potrzebujemy. Poprosiliśmy Sojusz o zadeklarowanie, że w pełni pomoże Ukrainie w wygraniu tej wojny, oczyszczeniu naszego terytorium z najeźdźców i przywróceniu pokoju na Ukrainie - mówił Zełenski. Ukraiński przywódca stwierdził też, że "Rosja szuka wszelkich szumowin, które są gotowe walczyć i zabijać Ukraińców".

Zełenski apeluje o organizowanie akcji wsparcia dla Ukrainy

- Rosja zewsząd czerpie siłę wojenną. Sprzęt. Bomby powietrzne, pociski. Poszukuje najemników na całym świecie, wszelkich szumowin, które mogą strzelać do cywilów. Wojska rosyjskie niszczą nasze miasta. Cywile giną. Kobiety są gwałcone. Dzieci są porywane. Uchodźcy są rozstrzeliwani, atakowane są kolumny humanitarne - wyliczał Zełenski. - Wojska rosyjskie nie znają granic zła - podsumował.

Wołodymyr Zełenski zaapelował także do ludzi na całym świecie o organizowanie akcji wsparcia dla Ukrainy. - Przyjdźcie na place, swoje ulice. Stańcie się widzialnymi i słyszanymi. Powiedzcie, że ludzie się liczą. Wolność ma znaczenie. Pokój ma znaczenie. Ukraina ma znaczenie - mówił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, pp/kg

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości