Władze: Rosjanie przymusowo wywożą Ukraińców do Rosji i na Białoruś

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Tetiana Łomakina z kancelarii prezydenta Ukrainy powiedziała w piątek, że ponad 45 tysięcy Ukraińców zostało bezprawnie deportowanych do Rosji i na Białoruś z okupowanych przez siły rosyjskie terenów Ukrainy. Zaznaczyła, że znane są przypadki porywania ukraińskich obywateli ze schronów, a dochodzić miało do nich głównie w Mariupolu.

- Ponad 45 tysięcy Ukraińców zostało bezprawnie deportowanych do Rosji i na Białoruś z okupowanych przez siły rosyjskie terenów Ukrainy - przekazała w piątek Tetiana Łomakina z kancelarii prezydenta Ukrainy, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Dodała, że "okupant przymusowo wywoził ludność z obwodów donieckiego, ługańskiego, charkowskiego i chersońskiego. Odnotowano też takie przypadki w niektórych miejscowościach obwodów kijowskiego i czernihowskiego".

Mariupol

Rosjanie przewożą ukraińskich obywateli do obozów filtracyjnych

Zatrzymują ludzi w czasie rozdawania pomocy humanitarnej albo wtedy, gdy próbują się ewakuować - poinformowała Łomakina. Dodała, że władzom znane są przypadki porywania ukraińskich obywateli ze schronów, głównie w Mariupolu.

Rosjanie najpierw przewożą ukraińskich obywateli do obozów filtracyjnych, położonych na terenach obwodu donieckiego kontrolowanych przez zależnych od Moskwy separatystów, następnie transportują ich do Rosji i na Białoruś - mówiła przedstawicielka kancelarii prezydenta.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości