Zabici żołnierze, zniszczony sprzęt. Ukraińcy podają najnowszy bilans strat Rosjan

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
MTK wydał nakaz aresztowania Putina. Dziennikarz Ołeh Biłecki o tym, co mówi się na ten temat w Ukrainie
MTK wydał nakaz aresztowania Putina. Dziennikarz Ołeh Biłecki o tym, co mówi się na ten temat w Ukrainie TVN24
wideo 2/21
TVN24MTK wydał nakaz aresztowania Putina. Dziennikarz Ołeh Biłecki o tym, co mówi się na ten temat w Ukrainie

Sobota jest 388. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Ministerstwo obrony w Kijowie podało najnowszy bilans strat Rosjan. Jak przekazano, po stronie wroga jest 164 200 ofiar w personelu wojskowym. Zniszczono 3511 czołgów, 6830 pojazdów opancerzonych, a także między innymi 265 systemów obrony powietrznej, 305 samolotów, 290 helikopterów, 2159 dronów czy 18 okrętów. Wojskowi z oddziału sił specjalnych o nazwie Białe Wilki zniszczyli dziesięć rosyjskich czołgów w ciągu jednej nocy - przekazała we wpisie na Twitterze Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. "Spalono także jeden transporter opancerzony przeciwnika" - dodano. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:18
 • 1:02

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w sobotnim przemówieniu wideo konieczność pociągnięcia Rosji i jej wspólników do odpowiedzialności nie tylko za agresję na Ukrainę, ale także na inne kraje, w tym na Syrię.

  - Ukraińskie sankcje są częścią globalnej presji na Rosję. Każdy, kto produkuje broń dla terroru przeciwko Ukrainie, kto pomaga Rosji w podżeganiu do agresji, w szczególności poprzez dostarczanie "Szachedów", kto popiera niszczenie przez Rosję prawa międzynarodowego, powinien być przez świat traktowany marginalnie - powiedział Zełenski.

  Podkreślił, że dotyczy to nie tylko terroru wobec Ukraińców, począwszy od aneksji Krymu, ale także innych rosyjskich agresji przeciwko porządkowi międzynarodowemu, przeciwko normalnemu pokojowemu życiu, w szczególności na terytorium Syrii.

  - Ludność Syrii nie otrzymała odpowiedniej ochrony międzynarodowej, co daje Kremlowi i jego wspólnikom poczucie bezkarności. Rosyjskie bomby zniszczyły miasta Syrii w taki sam sposób, jak nasze ukraińskie miasta. W tej bezkarności leży znaczna część obecnej agresji Kremla - stwierdził ukraiński prezydent.

 • 0:15

  Rosjanie ostrzelali w sobotę Kramatorsk w obwodzie donieckim amunicją kasetową - poinformował szef tamtejszych władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Co najmniej dwie osoby zginęły, 10 zostało rannych.

  Kyryłenko powiedział, że Rosjanie zbombardowali miasto, celując w Park Biernackiego. Według wstępnych informacji uszkodzonych zostało kilkanaście budynków mieszkalnych i kilka samochodów.

  "Oni celowo uderzają w miasto, próbując zabić jak najwięcej jego cywilów" – podkreślił.

 • 22:17

 • 22:15

  Minister obrony Kanady Anita Anand poinformowała na Twitterze o wysłaniu kolejnej partii pomocy wojskowej na Ukrainę i opublikowała video z załadunku na samolot An-124 "Rusłan" pojazdu opancerzonego Bergepanzer 3.

  Bergepanzer 3 należy do grupy pojazdów wsparcia bojowego i może służyć do dostarczania sprzętu na pole bitwy, ewakuacji rannych, usuwania przeszkód i innych zadań.

  W tym tygodniu Kanada ogłosiła, że dostarczy Ukrainie około 8 tys. sztuk amunicji kalibru 155 mm, a także 12 pocisków przeciwlotniczych z rezerw kanadyjskich sił zbrojnych do wsparcia systemów obrony powietrznej.

  Ottawa przekaże również do Kijowa ponad 1800 pocisków szkoleniowych dla czołgów, aby wesprzeć transfer czołgów Leopard 1 przez Danię, Niemcy i Holandię.

 • 22:02

  Władze Mołdawii wprowadzą szereg sankcji przeciwko Rosjanom zaangażowanym w rosyjską inwazję na Ukrainę - ogłosił w rozmowie z Radiem Wolna Europa - Mołdawia (RELM), wicepremier tego kraju Nicu Popescu.

  Pełniący funkcję ministra spraw zagranicznych polityk dodał, że decyzja ta jest niejako "dostosowywaniem się Mołdawii do sankcji nałożonych przez UE na Federację Rosyjską".

  Wyjaśnił, że będą one dotyczyć Rosjan objętych sankcjami unijnymi, które na terytorium Mołdawii będą wprowadzane "stopniowo w najbliższych tygodniach".

  - Sankcje te to przede wszystkim zakaz podróżowania, zamrożenie kont bankowych lub aktywów tych osób - dodał minister spraw zagranicznych Mołdawii.

  Wicepremier Popescu wyjaśnił, że wprowadzenie sankcji ma związek także z działaniami wywrotowymi podejmowanymi przez prorosyjską partię Sor, która od kilku miesięcy swoimi protestami próbuje zdestabilizować Kiszyniów, stolicę kraju.

  Dodał, że rząd przygotuje listę około 25 osób z zagranicy, które w związku z zaangażowaniem w wojnę na Ukrainę nie będą mieć prawa wjazdu na terytorium Mołdawii. - W gronie tym są nie tylko Rosjanie - wyjaśnił Popescu, odmawiając podania nazwisk.

 • 22:00

  Minister sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmann w rozmowie z mediami zapytany, czy Putin musi spodziewać się aresztowania podczas podróży zagranicznych i jak zachowałyby się władze RFN, odpowiedział, że gdyby rosyjski dyktator wjechał na teren Niemiec, byłby natychmiast aresztowany.

  "Bild" podaje również, że przebywający z wizytą w Japonii kanclerz Olaf Scholz z zadowoleniem przyjął decyzję MTK. - Nikt nie stoi ponad prawem - powiedział Scholz.

 • 21:42

  Ukraiński rząd nie wysyła nieprzygotowanych żołnierzy na linię frontu - oświadczyła wiceminister obrony Hanna Malar, odpowiadając na informacje prasowe oparte na relacjach żołnierzy i analityków - pisze portal The Kyiv Independent.

  The Kyiv Independent pisze, że w ciągu ostatnich kilku tygodni serwisy informacyjne donosiły o zwiększających się stratach Ukraińców w Bachmucie spowodowanych niedostatecznym przygotowaniem niektórych jednostek wojskowych.

  Niektórzy żołnierze twierdzili, że nowi rekruci przechodzą tylko dwutygodniowe szkolenia z bronią i zostają wysłani do niezwykle aktywnej części pola bitwy, pisze gazeta, dodając, że wojsko nadal skarży się również na braki amunicji i sprzętu, co dodatkowo zmniejsza szanse żołnierzy w obleganym mieście.

  "Ukraiński rząd nie wysyła nieprzygotowanych żołnierzy na linię frontu" - oświadczyła wiceminister obrony Hanna Malar.

  "Jest to jeszcze jedna rosyjska narracja, że zmobilizowani są wysyłani prosto do Bachmutu bez przygotowania" - powiedziała Malar. Zmobilizowani, którzy wcześniej nie służyli w armii, są wysyłani do ośrodków szkoleniowych, a przygotowanie szeregowców i sierżantów przebiega według "skróconych ram czasowych", które "nie obniżają jakości nauczania" - dodała.

 • 21:17

 • 21:17

 • 21:06

  Minęło dziewięć lat, odkąd Rosja przeprowadziła fałszywe "referendum w sprawie statusu Krymu". To tak zwane głosowanie pod lufami karabinów było sprzeczne z konstytucją i prawami Ukrainy - oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy, odnotowując przyjazd na Krym Władimira Putina poszukiwanego przez międzynarodowy wymiar sprawiedliwości za zbrodnie wojenne.

  MSZ zwróciło uwagę, że Półwysep Krymski od dziewięciu lat cierpi z powodu zbrodniczego reżimu Kremla, który uczynił z niego bazę wojskową, strefę pozbawienia wolności i ucisku, agresji i terroru wobec wszystkiego i wszystkich którzy znaleźli odwagę, by stawić opór i bronić swoich demokratycznych praw i wartości.

  "Ta 'akcja' zorganizowana przez Kreml pod lufami karabinów była sprzeczna z konstytucją i prawami Ukrainy, rażąco naruszyła normy prawa międzynarodowego i nie została uznana przez społeczność międzynarodową" - czytamy w oświadczeniu.

  Ukraina będzie nadal dokładać wszelkich starań, aby ukarać Rosję i jej kierownictwo za zbrodnię agresji, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo - oświadczyło MSZ.

  Jak informuje Ukraińska Prawda, Putin przyjechał w sobotę na Krym i otworzył szkołę artystyczną w Sewastopolu.

 • 20:14

  Administracja prezydenta USA Joe Bidena bez rozgłosu wznowiła deportacje do Rosji, co jest zmianą stanowiska przyjętego po inwazji Rosji na Ukrainę nieco ponad rok temu, kiedy deportacje zostały zawieszone - pisze w sobotnim wydaniu "The Guardian".

  Zwolennicy imigracji byli zaskoczeni, gdy młody Rosjanin, który przybył do USA, uciekając przed Władimirem Putinem prowadzącym mobilizację obywateli do walki na Ukrainie, został niespodziewanie deportowany w weekend z USA z powrotem do Rosji, czytamy w brytyjskim dzienniku.

  Mężczyzna był jednym z kilku rosyjskich azylantów, z których wielu przedostało się do Stanów Zjednoczonych w zeszłym roku, a teraz boją się, że rząd USA zawróci ich do Rosji, do więzienia lub na linię frontu, gdzie są już dziesiątki tysięcy ofiar.

  US Immigration and Customs Enforcement przeprowadza deportacje do krajów, w tym do Rosji, "zgodnie z wytycznymi", powiedziała gazecie agencja federalna zapytana o wznowieniu deportacji do Rosji. "Biały Dom nie odpowiedział na naszą prośbę o komentarz" - dodaje "The Guardian".

 • 18:56

  Najpóźniej do początku kwietnia Hiszpania przekaże siłom ukraińskim sześć czołgów Leopard 2A4 - poinformował resort obrony Hiszpanii.

  "Spodziewamy się, że pojazdy te trafią na Ukrainę na przełomie marca i kwietnia" - sprecyzowało ministerstwo obrony cytowane przez dziennik “El Mundo”.

  Ministerstwo potwierdziło, że sześć czołgów Leopard 2A4 ostatnie prace remontowe przechodzi w zakładzie w Alcala de Guadaira, w prowincji Sewilla, na południu kraju,. Fabrykę tę, jak dodała gazeta, w czwartek odwiedzi minister obrony Margarita Robles.

  Do końca marca maszyny dla ukraińskich wojsk testowane będą na poligonie w pobliżu Kordoby.

  Najpóźniej w kwietniu rozpocznie się w zakładzie w Alcala de Guadaira remont kolejnych czterech czołgów Leopard, które Hiszpania przekaże ukraińskiej armii.

 • 18:28

  Południowe zgrupowanie rosyjskich sił okupacyjnych doświadcza krytycznych braków kadrowych i sprzętu bojowego, gdyż rosyjskie dowództwo wysyła wszystkie posiłki do Bachmutu i innych "gorących" rejonów - twierdzi ukraiński ekspert wojskowy Ołeksandr Kowalenko.

  Według eksperta niezbędne uzupełnienia przestały napływać na południowy odcinek frontu Chersoń-Zaporoże od początku 2023 roku. Już wtedy wiele jednostek rosyjskich miało tam 70 proc. stanu cywilnego i 30-50 proc. stanu wojennego.

  - Wraz ze wzrostem intensywności walk w rejonie Bachmutu, a także w Wuhłedarze, Marjince, Awdijiwce oraz nasyceniu obwodu ługańskiego siłami i środkami do ofensywy na Łyman i Kupiańsk, bezpieczeństwo południa kilkakrotnie się pogorszyło i obecnie straciło minimum zdolności bojowych - tłumaczył Kowalenko w wypowiedzi dla agencji prasowej UNIAN.

  Ekspert zaznaczył, że jednostki wojsk rosyjskich na południu nie otrzymują rekompensaty bieżących straty w sprzęcie, a często nie mogą uzupełnić amunicji. Wiele tamtejszych jednostek uzbrojonych jest głównie w broń piechoty, a problem braku ciężkiego sprzętu z każdym dniem się pogłębia.

  - Można sobie tylko wyobrazić, co stanie się z zaopatrzeniem jednostek i ogólnie z całym południem, jeśli rozwój wydarzeń tam kilkukrotnie się zintensyfikuje, a zapotrzebowanie na wsparcie materialne i techniczne wzrośnie 3-4 razy lub więcej - dodał Kowalenko.

 • 17:39

  Ministerstwo obrony Ukrainy podało najnowszy bilans strat Rosjan. Jak podano, po stronie wroga jest 164 200 ofiar w personelu. Zniszczono 3511 czołgów, 6830 pojazdów opancerzonych, a także między innymi 265 systemów obrony powietrznej, 305 samolotów, 290 helikopterów, 2159 dronów czy 18 okrętów.

 • 17:24

  Pomimo oporu Kremla w sobotę przedłużono o kolejne cztery miesiące porozumienie umożliwiające Ukrainie eksport zboża z głównych portów Morza Czarnego - poinformowała agencja Reutera.

 • 17:07

 • 16:35

  Gdy tylko będzie to możliwe, ranny na Ukrainie polski wolontariusz zostanie przetransportowany do Polski na dalsze leczenie przez Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej. ZPHM jest w stałym kontakcie z lekarzami ze szpitala, gdzie przebywa ranny - poinformował minister w KPRM Michał Dworczyk.

 • 16:15

  Podczas wizyty w Kazachstanie brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly zapowiedział w sobotę, że Londyn wspomoże rozwinąć drogi eksportu kazachskich surowców omijające Rosję. Od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie Kazachstan odmówił wsparcia inwazji Rosji oraz uznania aneksji ukraińskich terytoriów.

 • 15:36

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę zatwierdził sankcje wobec 300 osób cywilnych i 141 podmiotów prawnych z Rosji, Iranu i Syrii. Wśród osób objętych sankcjami jest syryjski dyktator Baszar al-Asad.

 • 15:27

  Wystarczy, że Putin zrobi jeden krok poza granice Rosji i trafi do więzienia w Hadze - powiedziała była główna prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii i dla Rwandy Carla Del Ponte.

  Szwajcarska prawniczka skomentowała w ten sposób piątkową decyzję MTK o wydaniu nakazu aresztowania Władimira Putina.

 • 14:06

  Ambasador RP w Ukrainie Bartosz Cichocki potwierdził PAP doniesienia o obywatelu Polski, który został ranny w tym kraju. Wcześniej pojawiły się informacje, że bus z pomocą humanitarną, którym jechało dwóch obywateli polskich, został ostrzelany przez Rosjan w obwodzie donieckim.

  - Potwierdzam, że otrzymaliśmy informację o rannym obywatelu Rzeczypospolitej. Jest mu udzielana pomoc medyczna i zostanie zapewniona opieka – powiedział Cichocki, nie ujawniając żadnych innych szczegółów.

  Dyplomata zapewnił jednak, że "dzięki zabiegom Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Polska i Ukraina wypracowały sprawny mechanizm informacji i współpracy w zakresie opieki nad rannymi".

 • 13:47

  Japonia i Niemcy będą w dalszym ciągu wspierały Ukrainę i nakładały kolejne sankcje na Rosję – przekazała w sobotę stacja NHK po rozmowie przywódców obu krajów, premiera Fumio Kishidy i kanclerza Olafa Scholza, któremu podczas wizyty w Tokio towarzyszy sześciu niemieckich ministrów.

 • 13:09

  Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow oświadczył w sobotę, że Kreml niepokoi się decyzją Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o nakazie aresztowania Władimira Putina.

  "W wieżach Kremla panuje coraz większe niezadowolenie z powodu tego, co się dzieje. Oni (elity rosyjskie - red.) w coraz ciemniejszych (barwach - red.) widzą własne perspektywy, czyli katastrofę geopolityczną reżimu Putina. Mówi się już nawet o poszukiwaniu następcy Putina i to bynajmniej już nie Putin go szuka" - powiedział Jusow, cytowany przez portal zn.ua.

 • 12:38

  Ukraińscy wojskowi z oddziału sił specjalnych o nazwie Białe Wilki zniszczyli dziesięć rosyjskich czołgów w ciągu jednej nocy - poinformowała w sobotę na Twitterze Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

  "Spalono także jeden transporter opancerzony przeciwnika. Żołnierze mają na koncie 11 zniszczonych celów w ciągu jednej nocy" - dodała SBU w komunikacie na Twitterze.

  Nie wyjaśniono, jakiego typu czołgi były celem ataku. Portal informacyjny lb.ua poinformował, że oddział SBU zniszczył te pojazdy na kierunku donieckim, na wschodzie Ukrainy.

 • 12:12

 • 11:57

  Władze Rosji prawdopodobnie szykują się do umożliwienia szerszego poboru do armii. Chociaż oficjalnie poborowi nie są kierowani na wojnę, to ich większa liczba pozwoli wysłać do walk dodatkowych żołnierzy zawodowych - oceniło w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

 • 11:43

  "Wojna na Ukrainie to jeden z największych konfliktów zbrojnych po II wojnie światowej. (Długość) aktywnej linii frontu wynosi 1500 km. Walki toczą się na polach, w lasach i na wodzie, w powietrzu i w miastach" - napisał w sobotę Wołodymyr Zełenski w serwisie Telegram i na Twitterze.

  Ukraińcy walczą o swą ojczyznę - podkreślił prezydent, dodając, że stoi jeszcze przed nimi zadanie "wyzwolenia wszystkich okupowanych terytoriów". Ocenił, że "Ukraina na pewno to uczyni".

 • 10:46

  "Rosyjski pocisk trafił w autobus polskich wolontariuszy, którzy przywieźli pomoc humanitarną do miejscowości Czasiw Jar. Dwóch ochotników zostało rannych. Jeden z nich został ewakuowany do szpitala w Dnieprze przez Centrum Ratowania Życia. Życzę obojgu pełnego i szybkiego powrotu do zdrowia" - przekazał na Twitterze doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko.

 • 10:25

  Przywódca Chin Xi Jinping podczas wizyty w Moskwie będzie omawiał z Władimirem Putinem sposoby uchylania się od sankcji nałożonych na Rosję - prognozuje w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Analitycy przypomnieli o doniesieniach, według których firmy chińskie sprzedały podmiotom z Rosji m.in. części do dronów i wyposażenie, które może być użyte do celów wojskowych. "Xi prawdopodobnie chce przedyskutować z Putinem i oficjelami rosyjskimi warianty uchylania się od sankcji, by wesprzeć sprzedaż do Rosji i zaopatrzenie w chiński sprzęt" - prognozuje ISW.

  Think tank także zauważył, że wcześniej Xi podpisał 16 porozumień z Alaksandrem Łukaszenką. W opinii analityków te umowy "mogą ułatwiać omijanie sankcji rosyjskich poprzez kierowanie produktów chińskich przez Białoruś".

 • 10:11

  Władze okupacyjne - podał Ukrinform - po raz kolejny twierdzą, że wybuchy są związane z ćwiczeniami na jednym z poligonów.

  Agencja powołała się na związany z Tatarami Krymskimi kanał CTRC w serwisie Telegram, który powiadomił, że "w Sewastopolu od rana jest głośno". Poinformowano też o "panice wśród ludności" w Sewastopolu.

 • 10:10

  W sobotę rano w Sewastopolu na okupowanym Krymie słychać było wybuchy – podała agencja Ukrinform. Mieszkańcy donoszą o eksplozjach w różnych częściach miasta.

 • 8:29

  W kilku miejscowościach obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy okupacyjne rosyjskie władze wzywają na ćwiczenia wojskowe wszystkich mężczyzn w wieku poborowym. Na anektowanym Krymie Rosjanie budują umocnienia - podał w sobotnim komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  "Tzw. władze lokalne na tymczasowo okupowanych i zagarniętych terenach obwodu ługańskiego ogłosiły początek dużych ćwiczeń wojskowych. Zaangażowani mają zostać wszyscy mieszkańcy płci męskiej w wieku poborowym, posiadający paszporty z napisami "ŁNR" (samozwańcza, kontrolowana przez Moskwę Ługańska Republika Ludowa - red.) i "Federacja Rosyjska", w miejscowościach: Starobielsk, Szczastia, Nowy Ajdar, Nowopskow i Nyżniotepłe" - głosi komunikat sztabu opublikowany na Facebooku. "W ten sposób okupanci próbują ukryć powszechną mobilizację w tych miejscowościach" - dodano w oświadczeniu.

  Poranny raport sztabu informuje także, iż Rosjanie budują okopy i fortyfikacje na Krymie, przymusowo angażując do tych prac ludność cywilną. Prace te trwają w rejonie pomiędzy miejscowościami Iszuń i Wojinka, na północy Półwyspu Krymskiego. Ludzie muszą pracować bez wynagrodzenia - dodał sztab.

 • 7:51

  Atakując całe terytorium Ukrainy, wróg posyła bardzo dużą liczbę rakiet ponad naszym regionem. Skuteczność ukraińskiej obrony powietrznej wzrosła jednak od początku wojny z około 12 do 85 procent – powiedziała fotoreporterowi PAP rzeczniczka dowództwa południowej armii Ukrainy Natalia Humeniuk.

 • 7:35

  Rosyjscy zbrodniarze, którzy pozostaną przy życiu po militarnej klęsce Moskwy, będą musieli zrobić przystanek w Hadze podczas swojej podróży do piekła- napisał w sobotę na Twitterze ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca, komentując piątkową decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania dla Władimira Putina.

  "Powiedziałem na forum Rady Bezpieczeństwa (ONZ), że dla zbrodniarzy wojennych nie ma czyśćca. Oni idą prosto do piekła" - dodał dyplomata.

  Sędziowie MTK przychylili się w piątek do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. W tej samej decyzji MTK wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.

  Decyzja Trybunału sprawi, że Putin stanie się banitą na arenie międzynarodowej. Podróże dyktatora do większości krajów świata będą odtąd utrudnione - oceniła rosyjskojęzyczna redakcja BBC.

 • 7:31

  Ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej zniszczyły 10 spośród 11 dronów kamikadze produkcji irańskiej, którymi rosyjskie wojska zaatakowały w piątek wieczorem cele w naszym kraju. Na szczęście nie ma ofiar wśród ludności cywilnej - powiadomił w sobotę w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Jeden z bezzałogowców Shahed-136 uderzył w obiekt przemysłowy. Łącznie w ciągu minionej doby agresorzy przeprowadzili 34 ataki lotnicze, z czego 11 z wykorzystaniem dronów - czytamy w raporcie sztabu opublikowanym na Facebooku.

  Wcześniej, w nocy z piątku na sobotę, ukraińskie siły powietrzne informowały o zneutralizowaniu 11 spośród 16 aparatów latających irańskiej produkcji. Jak wówczas powiadomiono, rosyjskie wojska wystrzeliły drony z terenów położonych nad Morzem Azowskim i z graniczącego z Ukrainą obwodu briańskiego. Bezzałogowce zostały zniszczone zarówno we wschodniej, jak też w centralnej i zachodniej części kraju.

  W sobotę rano władze obwodu dniepropietrowskiego powiadomiły, że jedynym obiektem uszkodzonym w wyniku ataku dronów jest obiekt infrastruktury krytycznej w mieście Nowomoskowsk. "W zakładach wybuchł pożar, strażacy wciąż walczą z ogniem. (...) Cztery domki letniskowe zostały całkowicie zniszczone. Ludzie nie ucierpieli" - relacjonował na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Łysak.

 • 7:28

 • 6:34

  Myśliwce Eurofighter Typhoon brytyjskich i niemieckich sił powietrznych patrolujące niebo w Estonii przechwyciły w piątek cztery rosyjskie samoloty wojskowe w pobliżu natowskiej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim. To dwa myśliwce Su-27, wojskowy samolot transportowy An-12 oraz samolot pasażerski Tu-134.

 • 5:41

  Prezydent Serbii Aleksandar Vučić nazwał decyzję MTK ws. nakazu aresztowania Putina krokiem "w kierunku największego konfliktu w historii świata".


  "Jest to eskalacja, która nie ma końca. Boję się, że możemy zmierzać w kierunku największego konfliktu w historii świata. Zastanawiam się, czy ktoś jest na tyle mądry, by tego uniknąć i czy ktoś rozumie, do jakich konsekwencji to doprowadzi".

 • 4:37

  Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, szef Pentagonu Lloyd Austin i przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley rozmawiali ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy m.in. na temat sytuacji na froncie - przekazał Biały Dom.

  Ukraińscy oficjele mieli również zdać relację na temat warunków na polu bitwy i wyrazić wdzięczność za wsparcie USA. W komunikacie zaznaczono, że pod koniec rozmowy dołączył do niej również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 3:53

  Rosyjski dziennik "Niezawisimaja Gazieta" zaprzeczył, jakoby złożył zapytanie prasowe do lidera Grupy Wagnera Jegienija Prigożyna w sprawie rzekomego spisku prezydenta Rosji Władimira Putina i sekretarza obrony Nikołaja Patruszewa przeciwko niemu.

  Dziennik zasugerował, że ktoś odpowiedzialny za sfabrykowanie wniosku aktywnie podsyca konflikt między różnymi strukturami siłowymi – przekazał Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Wcześniej ISW sugerował, że za rzekomym spiskiem mógł stać sam Prigożyn.

 • 3:17

  Prezydent USA Joe Biden, zapytany o wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina stwierdził, że "jest to uzasadnione". - Ewidentnie popełnił zbrodnie wojenne - przyznał.

  Amerykański przywódca ocenił, że MTK przedstawia "mocny argument" w sprawie popełnianych przez Rosjan zbrodni wojennych w Ukrainie. Przyznał również, że USA - podobnie jak Rosja - nie są sygnatariuszem statutu rzymskiego i nie uznają jurysdykcji MTK.

 • 3:01

 • 2:39

  "Nie ma wątpliwości, że Rosja popełnia zbrodnie wojenne i okrucieństwa na Ukrainie. Jasno mówiliśmy, że odpowiedzialni za nie muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności (...) Popieramy pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców zbrodni wojennych" - napisano w oświadczeniu Białego Domu.

  W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Pytany przez CNN, czy spodziewa się, że Władimir Putin kiedykolwiek zostanie rozliczony przez MTK ze swoich zbrodni, powiedział, że "nie wie, jak będzie wyglądał stan końcowy".

  Zaznaczył jednak, że haski trybunał jest niezależnym aktorem i "będzie musiał działać w oparciu o dowody, jakie mają". Zapowiedział też, że USA w dalszym ciągu będą pomagać Ukrainie zbierać i analizować dowody rosyjskich zbrodni i zbrodni przeciwko ludzkości.

 • 2:27

  Prezydent USA Joe Biden i premier Irlandii Leo Varadkar rozmawiali w piątek w Białym Domu m.in. o pomocy Ukrainie - podał Biały Dom. Jak podano w komunikacie, Joe Biden pochwalił Irlandię za przyjęcie 80 tys. uchodźców z Ukrainy. Z kolei przed spotkaniem Leo Varadkar podziękował prezydentowi USA za jego przywództwo w sprawie obrony Ukrainy.

 • 2:15

  Broniący Bachmutu ukraińscy żołnierze w walkach z Rosjanami używają XIX-wiecznych ciężkich karabinów maszynowych Maxim - pisze w piątek "The Telegraph". - To broń z pierwszej wojny światowej używana w trzeciej wojnie światowej - powiedział BBC jeden z walczących tam Ukraińców.

 • 1:59

 • 1:29

 • 0:30

  Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski poinformował, że Bachmut w obwodzie donieckim wciąż stanowi epicentrum działań bojowych. Walki o miasto trwają, a siły rosyjskie usiłują je całkowicie okrążyć.

  "Faktycznie wzdłuż całej wschodniej linii frontu wróg prowadzi działania ofensywne. Próbuje przerwać obronę naszych wojsk" - powiedział Syrski. Jako miejsca najbardziej zaciętych walk wymienił m.in. Kreminną w obwodzie ługańskim, ale zaznaczył, że "epicentrum działań bojowych pozostaje Bachmut". Dodał następnie, że "walki o miasto trwają".

  Syrski, którego wypowiedź przekazał oficjalny kanał Military Media Center na serwisie Telegram, dodał, że walki toczą się "na północy, wschodzie i południu miasta".

  Ukraiński generał zapewnił, że wojska rosyjskie ponoszą "ogromne straty". "Niestety, straty mamy również my, ale o wiele mniejsze" - dodał Syrski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: MARIA SENOVILLA/PAP/EPA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości