Atak Rosji na Ukrainę. Prezydent Zełenski rozmawiał z prezydentem Dudą. Podziękował za "skuteczną, konkretną pomoc"

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Ukraina i Polska razem są silniejsze - napisał w nocy z piątku na sobotę na Twitterze Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy poinformował, że odbył rozmowę z Andrzejem Dudą. Wcześniej prezydent RP dyskutował o ataku Rosji na Ukrainę w czasie szczytu Bukereszteńskiej Dziewiątki.

"Właśnie rozmawiałem z prawdziwym przyjacielem Ukrainy, prezydentem Andrzejem Dudą. Jestem mu osobiście wdzięczny, a także narodowi polskiemu, za skuteczną, konkretną pomoc w tak trudnym czasie. Ukraina i Polska razem są silniejsze" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

Dzień wcześniej ukraiński przywódca podkreślał, że jego kraj potrzebuje skutecznej pomocy międzynarodowej i antywojennej koalicji. "Bronimy swojej wolności i swojej ziemi. Ale potrzebujemy skutecznej pomocy międzynarodowej. Rozmawiałem o tym z Andrzejem Dudą" - napisał Zełenski.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

"Zwróciłem się do Bukareszteńskiej Dziewiątki w sprawie pomocy obronnej, sankcji, presji na agresora. Wspólnie musimy posadzić Rosję za stołem negocjacji. Potrzebujemy koalicji antywojennej" - zaapelował ukraiński przywódca.

Szczyt Bukereszteńskiej Dziewiątki w związku z atakiem Rosji na Ukrainę

Andrzej Duda po szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki wspominał rozmowę z Wołodymyrem Zełenskim. - Jest zatrważającym przeżyciem, kiedy przyjeżdżasz do prezydenta sąsiedniego kraju, twojego kolegi, po to, żeby wesprzeć go w trudnej sytuacji w obliczu agresji, która jest nieuchronna i słyszysz od niego, że już się możecie więcej nie spotkać, bo on zostaje do końca i on do końca będzie swojego kraju bronił, na pewno nie będzie z niego uciekał - powiedział prezydent.

Wołodymyr Zełenskipresident.gov.ua

Andrzej Duda mówił, że w ostatnich dniach wielu przywódcy państw B9 wielokrotnie rozmawiali z prezydentem Ukrainy. Wyraził nadzieję, że kolejne sankcje będą miały skutek otrzeźwiający i blokujący. - Wszyscy jednoznacznie wspieramy Ukrainę i wszyscy dokładnie wiedzą, kto jest agresorem, a kto jest ofiarą agresji - oświadczył.

Prezydent Duda przyznał, że nie ma wątpliwości, że postawa B9 i NATO będzie wcielona w życie i będzie działała. - Nie można pogodzić się z agresją w Europie, która przeżyła pierwszą i drugą wojnę światową - dodał.

- Uczciwa Europa musi zatrzymać agresję. Wierzę, że dzięki naszym działaniom i naszemu wsparciu Ukrainy na wszelkie możliwe sposoby, jesteśmy w stanie tego dokonać (...). Wierzę, że przyczynimy się do powrotu normalności na Ukrainę i dla Ukrainy, dla Ukraińców, dla naszych sąsiadów - oświadczył prezydent.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości