TVN24 | Świat

Zełenski po serii rozmów. Poinformował przewodniczącą Izby Reprezentantów Kongresu USA o kryzysie humanitarnym

TVN24 | Świat

Autor:
kz\mtom
Źródło:
PAP
Zełenski: rosyjskie bomby spadły na szpital dziecięcy w Mariupolu
Zełenski: rosyjskie bomby spadły na szpital dziecięcy w MariupoluTVN24
wideo 2/21
TVN24Zełenski: rosyjskie bomby spadły na szpital dziecięcy w Mariupolu

Kryzys humanitarny, wywołany przez Rosję podczas trwającej agresji zbrojnej na Ukrainę, był w środę jednym z tematów rozmowy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z przewodniczącą Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi. Prezydent Ukrainy tego samego dnia odbył także rozmowy z szefem Rady Europejskiej Charles'em Michelem i z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

W środę Zełenski rozmawiał z Pelosi między innymi o kryzysie humanitarnym po ataku Rosji na Ukrainę.

"Podziękowałem za pomoc w odpieraniu agresji, za przywództwo USA w zakresie międzynarodowej presji na Rosję. Poinformowałem ją o kryzysie humanitarnym, wywołanym przez agresora" - napisał Zełenski na Twitterze. Omawiano również dalsze kroki poparcia dla Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski z szefem Rady Europejskiej o sankcjach na Rosję

Z kolei o sankcjach nakładanych na Rosję oraz potrzebie ochrony ludności cywilnej i pomocy dla Ukrainy Zełenski rozmawiał w środę z Michelem.

"Kontynuuję konsultacje z partnerami w Unii Europejskiej. Rozmawiałem z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem. Omówiliśmy sankcje przeciwko rosyjskiemu agresorowi, potrzebę skoordynowanego nacisku na Rosję w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludności cywilnej, wsparcie dla toczonej przez nas walki i członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej" - podał prezydent Ukrainy.

W środę UE przyjęła nowy pakiet sankcji wymierzonych w Białoruś i Rosję. W ramach niego między innymi wykluczono z systemu SWIFT trzy białoruskie banki, wprowadzono ograniczenia na białoruski bank centralny i objęto restrykcjami kolejne 160 osób, w tym 14 oligarchów i prominentnych biznesmenów związanych z kluczowymi sektorami gospodarki, stanowiącymi istotne źródło dochodów Federacji Rosyjskiej.

Wołodymyr Zełenski o rozmowie z Ursulą von der Leyen

Zełenski podziękował także za "kolejny pakiet sankcji przeciwko rosyjskiemu agresorowi", komentując w mediach społecznościowych środową rozmowę z Von der Leyen

"Zgadzamy się co do potrzeby zapewnienia skutecznych tras ewakuacji ludności cywilnej" - napisał Zełenski. "Podnieśliśmy również kwestię kluczowego dla Ukrainy członkostwa w Unii Europejskiej" - dodał prezydent.

Autor:kz\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości