Rosjanie zaatakowali elektrownię atomową. Prezydent Francji Emmanuel Macron "niezwykle zaniepokojony"

Autor:
wini//rzw
Źródło:
PAP

Francja zapowiada, że w związku z atakiem sił rosyjskich na Zaporoską Elektrownię Atomową w Ukrainie przedstawi "konkretne środki przeciwdziałania zagrożeniu jądrowemu". Zaniepokojenie atakiem na elektrownię wyraził prezydent Emmanuel Macron.

Elektrownia w Enerhodarze w Ukrainie została zaatakowana w nocy z czwartku na piątek. Doszło do pożaru jednego z budynków, uszkodzona została jedynie instalacja szkoleniowa. Elektrownia pracuje bez zmian.

Stanowisko Emmanuela Macrona opublikował w piątek Pałac Elizejski po rozmowach prezydenta Francji z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA). W komunikacie czytamy między innymi, że Macron jest "niezwykle zaniepokojony zagrożeniami" po ataku Rosjan na elektrownię, zapowiedział też, że Francja zaproponuje konkretne środki przeciwdziałania zagrożeniu jądrowemu.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. CZYTAJ RELACJĘ W TVN24.PL >>>

Prezydent Macron potępia ataki

"Rosja i Ukraina muszą osiągnąć porozumienie" na podstawie propozycji, wynikających z kryteriów MAEA, aby "wspólnie zapewnić zachowanie bezpieczeństwa" tych obiektów - dodał w komunikacie Pałac Elizejski.

Prezydent Francji "zdecydowanie potępia wszelkie ataki na integralność ukraińskich cywilnych instalacji nuklearnych, dokonywane przez siły rosyjskie w trakcie ich militarnej agresji na Ukrainę. Konieczne jest zagwarantowanie ich bezpieczeństwa i ochrony"- podkreślił.

Czytaj też: Zaporoska Elektrownia Atomowa w rękach Rosjan. Co wiemy?

"Rosja musi również zezwolić na swobodny, regularny i niezakłócony dostęp personelu do obiektów, aby zapewnić ich ciągłą bezpieczną eksploatację" – dodał Pałac Elizejski.

Również kraje G7 wezwały Rosję do zakończenia ataków w bezpośrednim sąsiedztwie ukraińskich elektrowni jądrowych. "Każdy atak zbrojny i jakiekolwiek groźby wobec instalacji jądrowych, wykorzystywanych w celach pokojowych, stanowią naruszenie zasad Karty Narodów Zjednoczonych, prawa międzynarodowego (...)" - stwierdziła Grupa G7 (Niemcy, USA, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Kanada i Japonia).

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:wini//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości