Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
pqv//now
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Ukraina walczy 47. dzień. Rosja przygotowuje ofensywę
Ukraina walczy 47. dzień. Rosja przygotowuje ofensywę
wideo 2/21
Ukraina walczy 47. dzień. Rosja przygotowuje ofensywę

Trwa 47. doba rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. W niedzielę wieczorem w Charkowie i położonym nad Morzem Czarnym mieście Mikołajowie słychać było serię silnych eksplozji - podała agencja Reutera, powołując się na ukraińskie media. Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow zapowiedział, że zbliżająca się ofensywa Rosjan obejmie nie tylko oblężony Mariupol, ale też inne miasta, w tym Kijów. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Jak podały w niedzielę wieczorem ukraińskie media, w Charkowie (na północnym-wschodzie Ukrainy) oraz w Mikołajowie (w południowej części kraju), słychać było serię potężnych eksplozji.

> Czeczeński lider Ramzan Kadyrow oświadczył w nagraniu zamieszczonym w nocy z niedzieli na poniedziałek na Telegramie, że siły rosyjskie przeprowadzą ofensywę nie tylko na oblężony port w Mariupolu, ale także na Kijów i inne ukraińskie miasta.

> Wojska rosyjskie próbują dokończyć przygotowania do ofensywy, której celem będzie zdobycie wschodniej części Ukrainy - poinformował w niedzielę w podsumowaniu sytuacji operacyjnej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. "Podejmowane są działania zmierzające do przegrupowania, budowy systemu dowodzenia i kontroli oraz wsparcia logistycznego wojsk wroga. Okupanci przenoszą batalionowe grupy taktyczne ze wschodnich i centralnych okręgów wojskowych do graniczących z Ukrainą obwodów biełgorodzkiego, woroneskiego i kurskiego" - napisano w komunikacie.

> Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała o nowych świadectwach rosyjskich zbrodni - tortur, gwałtów i zabójstw na terenach, które okupowała armia rosyjska. W Makarowie zakatowano 80-letniego mężczyznę, w Irpieniu żołnierze rosyjscy zgwałcili ciężarną - przekazała.

> W swoim regularnym wystąpieniu na Facebooku Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Moskwa nie ma odwagi przyznać się do błędnej polityki wobec swojego sąsiada. - Oni boją się przyznać, że przez dziesięciolecia zajmowali błędne stanowiska i wydawali kolosalne środki na wspieranie ludzkich zer, z których chcieli stworzyć przyszłych bohaterów przyjaźni ukraińsko-rosyjskiej - oświadczył ukraiński prezydent.

> Kanclerz Austrii Karl Nehammer uda się w poniedziałek do Moskwy, gdzie spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - podała w niedzielę austriacka agencja APA. Przywódcy mają rozmawiać na temat inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. "Mamy jasne stanowisko w sprawie. To musi się skończyć" - napisał w mediach społecznościowych Nehammer.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pqv//now

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości