TVN24 | Świat

Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
Podkijowski Irpień zniszczony przez Rosjan [29.03.2022]
Podkijowski Irpień zniszczony przez Rosjan [29.03.2022]Reuters
wideo 2/21
ReutersPodkijowski Irpień zniszczony przez Rosjan [29.03.2022]

Walka Ukraińców z rosyjskimi siłami trwa 84. dobę. Od rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą 24 lutego do 15 maja zginęło 3668 cywilów, a 3896 zostało rannych – poinformowało biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. Dziesiątki tysięcy Ukraińców jest przetrzymywanych w obozach na terenie Federacji Rosyjskiej utworzonych na wzór nazistowski - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na Festiwalu Filmowym w Cannes. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

Na przełomie czerwca i lipca ukraińskie wojsko może kontratakować na wszystkich frontach - powiedział w ukraińskiej telewizji Rostisław Smirnow, doradca ministra spraw wewnętrznych.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka poinformowało, że do 15 maja od rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą 24 lutego zginęło 3668 cywilów, a 3896 zostało rannych.

Ukraińskie służby bezpieczeństwa tropią szpiegów, którzy przekazują stronie rosyjskiej informacje o miejscach stacjonowania wojsk ukraińskich lub o obiektach. Reporter amerykańskiej stacji CNN był świadkiem zatrzymania jednego z nich.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała kolejną przechwyconą rozmowę rosyjskiego żołnierza. Opowiada on ojcu, jak w obwodzie charkowskim jego oddział ostrzeliwał we wsi domy, samochody czy odciął ucho jeńcowi, chociaż mógł - jak mówi - "kulkę w łeb wpuścić" lub "poćwiartować BTR-em".

Dziesiątki tysięcy Ukraińców jest przetrzymywanych w obozach na terenie Federacji Rosyjskiej utworzonych na wzór nazistowski - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Bułgaria ma wystarczające możliwości napraw ukraińskiego sprzętu wojskowego, więc oczekiwania Kijowa w tym zakresie są realistyczne - poinformowało ministerstwo obrony tego kraju.

Administracja USA omawia z rządami sojuszniczymi możliwe sposoby eksportu zboża z Ukrainy, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu agresją rosyjską - informuje CNN opierając się na anonimowych źródłach w amerykańskiej i europejskiej dyplomacji.

Komisja Europejska planuje stworzenie międzynarodowego programu pomocy do odbudowy zniszczeń wojennych Ukrainy, powiązanego z reformami. "Wojna w Ukrainie trwa, ale UE już planuje odbudowę" – przekazał portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung", który dotarł do 8-stronicowego projektu Komisji Europejskiej. Według dokumentu, odbudowa mogłaby zająć nawet "ponad dekadę".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości