Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/kg
Źródło:
TVN24 PAP
Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec nad Wyspą Węży [8.05.2022]
Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec nad Wyspą Węży [8.05.2022]Reuters
wideo 2/21
ReutersUkraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec nad Wyspą Węży [8.05.2022]

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa 77. dobę. Rosjanie kontynuują natarcie na kierunku donieckim, próbując całkowicie zająć Rubiżne, a także Łyman i Siewierodonieck - podaje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Bardzo ciężka pozostaje sytuacja w Mariupolu, gdzie siły rosyjskie blokują pododdziały ukraińskie w rejonie Azowstalu, szturmują go przy użyciu artylerii i czołgów i wykonują ataki rakietowo-bombowe. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Siły rosyjskie usiłują zająć Rubiżne w obwodzie ługańskim i inne miejscowości Donbasu oraz niszczą cywilną infrastrukturę Ukrainy – poinformował w środę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

> Rosyjscy żołnierze tracą zaufanie do swych dowódców i szykują się do buntów - uważa Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), powołując się na podsłuchane rozmowy. Przytoczyła treść jednej z nich - między rosyjskim żołnierzem a jego ojcem.

> Przedstawiciel Pentagonu powiedział, że postępy czynione przez Rosję w Donbasie są "nierówne", a jej wojska posuwają się co najmniej z dwutygodniowym opóźnieniem względem zakładanych celów.

> Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko opublikował nagranie z wtorkowego bombardowania huty Azowstal. Rosyjskie samoloty zaatakowały zakłady z powietrza. W schronach Azowstalu - jak poinformował Andriuszczenko - ukrywa się co najmniej 100 cywilów i wielu rannych ukraińskich żołnierzy.

> Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała, że elektryk z mariupolskich zakładów Azowstal przekazał Rosjanom plany podziemnych korytarzy w kombinacie, gdzie ukrywali się ukraińscy żołnierze i cywile. Mężczyzna jest podejrzany o zdradę.

> Ranni żołnierze przebywają w zakładzie metalurgicznym Azowstal w Mariupolu w fatalnych warunkach, bez niezbędnych leków i nawet bez jedzenia - napisali wojskowi z pułku Azow. Opublikowali zdjęcia obrońców. Jak przekazali, niektórzy mają otwarte rany przewiązane niesterylnymi resztkami bandaży.

> Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała, że Rosjanie ukradli z Muzeum Krajoznawczego w Melitopolu eksponaty, w tym kolekcję złota Scytów. Znalezienie kolekcji mieli umożliwić "kolaboranci".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: TVN24 PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości