Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP TVN24
Atak rakietowy w Mikołajowie (05.04.2022)
Atak rakietowy w Mikołajowie (05.04.2022)
t.me/mykolaivskaODA
t.me/mykolaivskaODAAtak rakietowy w Mikołajowie

Ukraina broni się przed rosyjską agresją już 44. dzień. Portal Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne władze, przekazał, że rosyjska armia przeprowadziła atak rakietowy na infrastrukturę w obwodzie odeskim, powodując zniszczenia. Z kolei agencja AFP - powołując się na prorosyjskie władze - przekazała, że w Mariupolu zginęło 5 tysięcy cywilów. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ – RELACJA

> Brytyjski wywiad poinformował, że rosyjskie siły całkowicie wycofały się z północnej Ukrainy na Białoruś i do Rosji. Przynajmniej część tych oddziałów zostanie przeniesiona do Donbasu.

Rosyjska armia przeprowadziła atak rakietowy na infrastrukturę w obwodzie odeskim na południu Ukrainy, powodując zniszczenia - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne władze. Atak rakietowy przeprowadzono z morza. Nie podano, co dokładnie było celem tego uderzenia i jaka jest skala zniszczeń.

Wojna na Ukrainie znajduje się w niebezpiecznej fazie, a rosyjskie wojska szykują się do kolejnego ataku, który może być jeszcze bardziej brutalny i barbarzyński - ostrzegł dowódca brytyjskiego lotnictwa, marszałek Mike Wigston.

Szef Pentagonu Lloyd Austin powiedział podczas wysłuchania przed komisją ds. sił zbrojnych amerykańskiego Senatu, że USA dostarczają Ukrainie dane wywiadowcze, które pomogą siłom ukraińskim w prowadzeniu operacji przeciwko wojskom rosyjskim w Donbasie.

Sytuacja w Borodziance jest "o wiele bardziej przerażająca" niż w Buczy, gdzie dokonano masakry ludności cywilnej - powiedział w czwartek późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo. - W tym małym miasteczku jest więcej ofiar niż w Buczy - stwierdził Zełenski.

Dmitrij Pieskow, rzecznik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, przyznał w rozmowie z brytyjską stacją Sky News, że wojska Rosji ponoszą w Ukrainie "znaczące straty" w ludziach.

Rosja została zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka - zdecydowało Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken na konferencji w Brukseli przywołał szokujące relacje świadków rosyjskiej agresji na niewinnych cywilach.

Na stronie ukraińskiego wywiadu wojskowego opublikowano listę żołnierzy 748. samodzielnego batalionu rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii), którzy popełnili zbrodnie wojenne na cywilnych mieszkańcach obwodu kijowskiego.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości