Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/kg
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Trwa 29. doba rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wojska rosyjskie użyły amunicji fosforowej w pobliżu leżących na północny zachód od Kijowa miast Irpień i Hostomel – twierdzi mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że zweryfikowała 64 przypadki ataków na obiekty służby zdrowia na Ukrainie między 24 lutego a 21 marca - w ich wyniku zginęło 15 osób, a 37 zostało rannych. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA

> Mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn powiedział, że wojska rosyjskie użyły amunicji fosforowej w pobliżu leżących na północny zachód od Kijowa miast Irpień i Hostomel. Podkreślił, że użycie tego uzbrojenia jest zakazane przez Konwencję genewską.

> W Melitopolu, w obwodzie zaporoskim, rosyjscy żołnierze uprowadzili 75-letniego ojca miejscowej dziennikarki Switłany Zalizeckiej. Reporterka opowiedziała o tym telewizji Suspilne. Jak relacjonuje portal, Rosjanie przeprowadzili rewizję, a ojca dziennikarki wywieźli w nieznanym kierunku.

Mer Irpienia oskarżył wojska rosyjskie o to, że użyły amunicji fosforowejTelegram/markushyn

> Od początku wojny do ukraińskich służb nadchodzą zgłoszenia w sprawie przestępstw popełnianych przez Rosjan, w tym w sprawie gwałtów na cywilach – poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy. "Za gwałty na ukraińskich kobietach i dziewczynach podczas wojny surowo odpowie każdy rosyjski okupant, oczywiście, jeśli pozostanie przy życiu" - oświadczyła wiceszefowa MSW Kateryna Pawliczenko.

> Prezydent Ukrainy w wideo opublikowanym na Facebooku ocenił, że "szczyty NATO, UE i G7 pokażą, kto jest przyjacielem". Wołodymyr Zełenski za pośrednictwem łącza wideo weźmie udział w czwartkowym szczycie NATO.

> Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że zweryfikowała 64 przypadki ataków na obiekty służby zdrowia na Ukrainie między 24 lutego a 21 marca. W ich wyniku zginęło 15 osób, a 37 zostało rannych. Według WHO w ciągu jednego miesiąca wojny Ukrainę opuściło 3,6 mln uchodźców.

> Rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa poinformowała, że w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy rosyjscy żołnierze pozwolili kilku samochodom wyjechać zaminowaną autostradą. Jeden z pojazdów eksplodował. Co najmniej trzech z sześciu pasażerów nie przeżyło wybuchu.

> Charków jest jednym z najbardziej atakowanych przez rosyjskie wojska ukraińskich miast. Mer Ihor Terehow przekazał, że w wyniku ostrzałów w Charkowie zniszczone zostały 1143 obiekty infrastruktury, w tym 998 domów mieszkalnych.

Autor:asty/kg

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości