Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
mjz//now
Źródło:
TVN24
Wołodymyr Zełenski: wszędzie są ślady morderstw
Wołodymyr Zełenski: wszędzie są ślady morderstwFacebook
wideo 2/21
FacebookWołodymyr Zełenski: wszędzie są ślady morderstw

Ukraina broni się przed rosyjską agresją już 40. dzień. Jak podały w nocy z niedzieli na poniedziałek lokalne media, serię eksplozji słychać było w okupowanym przez wojska rosyjskie mieście portowym Chersoń. Rosyjska armia przeprowadziła też atak lotniczy na Tarnopol. Z kolei Dmytro Żywycki, szef administracji obwodowej, informował o wycofaniu się rosyjskich wojsk z regionu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Rosyjskie wojska wycofują się z regionu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek Dmytro Żywycki, szef administracji obwodowej w nagraniu wideo, które przekazała agencja Unian. Podkreślił jednak, że na razie jest jeszcze za wcześnie, by mówić, że region jest już wolny.

> W nocy rosyjska armia przeprowadziła atak lotniczy na Tarnopol w zachodniej części Ukrainy - w mieście było słuchać eksplozję - poinformował nad ranem portal Ukraińska Prawda, cytując mera tego miasta, Serhija Nadała. Serię wybuchów słychać było też w Chersoniu oraz Odessie, portowych miastach na południu Ukrainy. Wcześniej w niedzielę wieczorem ukraińskie media informowały o odgłosach eksplozji słyszanych w miastach położonych na zachodzie kraju: Tarnopolu, Iwano-Frankiwsku, Równem i Kołomyi.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych odniósł się do matek rosyjskich żołnierzy. Na Facebooku opublikował też wstrząsające zdjęcia z tego miasta. "Zobaczcie, jakich łajdaków wychowałyście. To zabójcy, szabrownicy, kaci" - napisał.

> Szef władz obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko zaapelował do mieszkańców regionu, by z niego wyjechali. - Jest duże prawdopodobieństwo, że sytuacja będzie stawać się coraz trudniejsza. To oczywiste - dodał. 

> Mimo ciężkich walk i prowadzonego na oślep intensywnego ostrzału Mariupola siły ukraińskie nadal utrzymują kontrolę nad centrum miasta, które stało się kluczowym celem rosyjskiej inwazji - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

> Premier Węgier Viktor Orban, ogłaszając w niedzielę zwycięstwo koalicji w wyborach parlamentarnych, wymienił Wołodymyra Zełenskiego wśród swoich "przeciwników". - Musieliśmy walczyć z najsilniejszymi wiatrami przeciwnymi: lewicą w kraju, międzynarodową lewicą dookoła, brukselskimi biurokratami, wszystkimi pieniędzmi i organizacjami George'a Sorosa, międzynarodowymi mediami głównego nurtu, i wreszcie z prezydentem Ukrainy - powiedział Orban.

> Rzecznik rządu Piotr Müller wyraził w niedzielę nadzieję, że projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspierania agresji na Ukrainę zostanie przyjęty przez Sejm na najbliższym posiedzeniu, a następnie szybko zostanie rozpatrzony przez Senat. - Rzecznik rządu powiedział w Polskim Radiu 24, że premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Ukrainy, który osobiście przekazał mu informacje dotyczące wydarzeń w Buczy. Dodał, że Morawiecki był tymi informacjami i zdjęciami wstrząśnięty.

Autor:mjz//now

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości