Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
ib/kab
Źródło:
TVN24/PAP
Ukraińskie władze opublikowały nagranie przedstawiające zniszczenia w Mariupolu
Ukraińskie władze opublikowały nagranie przedstawiające zniszczenia w MariupoluTelegram/Mariupolrada
wideo 2/4
Telegram/MariupolradaUkraińskie władze opublikowały nagranie przedstawiające zniszczenia w Mariupolu

Ukraina broni się przed rosyjską agresją już 53. dzień. Najcięższe walki niezmiennie trwają w Mariupolu. Skalę zniszczeń wyrządzonych przez Rosjan obrazują najnowsze nagrania opublikowane przez władze miasta. W sobotę ostrzelany został również Charków. Biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego poinformowało, że półtora tysiąca osób ewakuowało się w sobotę z bombardowanych miast korytarzami humanitarnymi. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> - Mariupol może być jak dziesięć Borodzianek - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W mieście trwają intensywne walki, Rosjanie rzucają do akcji dodatkowe siły. Władze publikują nagranie przedstawiające zniszczenia w mieście.

Zrujnowane osiedle w MariupoluRada Miejska Mariupola/telegram

> Północ z soboty na niedzielę to koniec okresu przejściowego związanego z zakazem transportu drogowego na terytorium Unii Europejskiej przewoźników z Rosji i Białorusi w ramach sankcji gospodarczych po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

> W sobotę wieczorem rosyjscy żołnierze ponownie ostrzelali Charków. Zginęła jedna osoba, dwie zostały ranne - poinformował mer miasta Ihor Terechow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda. Tego samego dnia rano w wyniku rosyjskiego ostrzału w Charkowie zginęły dwie osoby, a 32 zostały ranne.

> Od 24 lutego, początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, w kraju zabito 21 przedstawicieli mediów - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na zajmującą się wolnością słowa komisję Rady Najwyższej Ukrainy.

> Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova zaapelowała we wpisie na Twitterze bezpośrednio do prezydenta Rosji Władimira Putina, by powstrzymał swoich żołnierzy od gwałtów na kobietach i dzieciach

> Łącznie 1449 osób zostało ewakuowanych z ukraińskich miast przez korytarze humanitarne w sobotę - poinformował wiceszef prezydenckiego biura Kyryło Tymoszenko. Około 1380 osób przybyło do miasta Zaporoże z kilku miast na południu i wschodzie kraju, w tym 170 z oblężonego Mariupola.

Zniszczone przez Rosjan autobusy przygotowane do ewakuacji ludności cywilnejTVN24

> W Wielką Sobotę w czasie mszy Wigilii Paschalnej w bazylice Świętego Piotra papież Franciszek zwrócił się do Ukraińców. - Odwagi, jesteśmy z wami - powiedział, patrząc w kierunku Iwana Fedorowa, uwolniony niedawno z rosyjskiej niewoli mera Melitopola. Odezwę zakończył słowami "Chrystus zmartwychwstał" wypowiedzianymi po ukraińsku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ib/kab

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rada Miejska Mariupola/telegram

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości