TVN24 | Świat

CNN: Pentagon chce przyspieszenia produkcji pocisków Stinger i Javelin, które przekazuje Ukrainie

TVN24 | Świat

Autor:
js/kg
Źródło:
PAP

Pentagon chce, żeby firmy zbrojeniowe przyspieszyły produkcję pocisków przeciwlotniczych Stinger i przeciwpancernych Javelin. Takie uzbrojenie wciąż przekazywane jest Ukrainie broniącej się przed rosyjską inwazją – podała we wtorek stacja CNN.

Ukraina poprosiła USA o dzienne dostawy 500 pocisków do systemu Javelin i 500 do systemu Stinger - przekazała amerykańska stacja, powołując się na niedawny dokument, w którym strona ukraińska wyraziła takie zapotrzebowanie.

Rzeczniczka Pentagonu Jessica Maxwell poinformowała, że trwają rozmowy z głównym wytwórcą Stingerów, firmą Raytheon, na temat przyspieszenia produkcji pocisków. Rozważane jest zwiększenie liczby pracowników, zastąpienie przestarzałych części nowymi oraz zakup dodatkowych narzędzi.

Według CNN resort obrony chce również przyspieszenia produkcji Javelinów, które wytwarza koncern Lockheed Martin. Firma przekazała, że "jest zdolna do spełnienia zwiększonego zapotrzebowania w przewidywalnej przyszłości". Z dokumentów budżetowych Pentagonu wynika, że roczna produkcja systemów Javelin może przekroczyć 6 tysięcy.

Relacja na żywo: Atak Rosji na Ukrainę

Ukraińscy żołnierze ćwiczą z użyciem pocisków Javelin mil.gov.ua

Pociski przeciwpancerne i przeciwlotnicze wysyłane na Ukrainę

CNN przypomina, że do 7 marca, a więc w ciągu niespełna dwóch pierwszych tygodni rosyjskiej inwazji, USA i inne kraje NATO wysłały Ukrainie około 17 tysięcy pocisków przeciwpancernych i 2 tysiące pocisków przeciwlotniczych. Od tamtej pory liczby z pewnością wzrosły, ale nie zostały podane do publicznej wiadomości.

"16 marca Biały Dom ogłosił pakiet pomocy dla Ukrainy wart 800 milionów dolarów, w którym przewidziano przekazanie 800 dodatkowych systemów Stinger i 2 tysięcy systemów Javelin" – pisze CNN.

Żołnierze USA ćwiczą z pociskami Javelin
Żołnierze USA ćwiczą z pociskami JavelinUS Army

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości