Joe Biden: decyzja w sprawie stałego stacjonowania wojsk w Polsce należy do NATO

Autor:
js/dap
Źródło:
PAP, TVN24

Prezydent USA Joe Biden przekazał, że decyzja w sprawie stałego stacjonowania wojsk NATO w Polsce i innych krajach wschodniej flanki należy do Sojuszu. Dodał też, że jest zbyt wcześnie, by orzekać o rosyjskich zbrodniach wojennych.

- Ta decyzja należy do NATO - powiedział Biden przed Białym Domem w drodze do śmigłowca Marine One. Odpowiedział w ten sposób na pytanie korespondenta Polskiego Radia, czy popiera stałe stacjonowanie wojsk USA w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej. Biden powiedział, że "od zawsze tam byliśmy".

Biden był też pytany, czy Rosja dokonuje na Ukrainie zbrodni wojennych. - Jest zbyt wcześnie, by o tym mówić - powiedział prezydent.

Prezydent USA mówił też, że prezydent Ukrainy ma jego poparcie, a decyzja w sprawie ewentualnego opuszczenia Kijowa należy do samego Wołodymyra Zełenskiego.

Na pytanie, czy rozważa zakazanie importu rosyjskiej ropy, amerykański prezydent odpowiedział, że "w tej chwili wszystko wchodzi w grę".

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Atak Rosji na Ukrainę

W czwartek, 24 lutego nad ranem Rosja zaatakowała Ukrainę. Rozkaz wydał Władimir Putin. Agresorzy bombardują nie tylko strategiczną infrastrukturę wojskową, ostrzeliwani są też cywile. Rosjanie weszli na Ukrainę zarówno od północy - także z terytorium Białorusi - jak i z południa, z Krymu. Najcięższe starcia toczyły i toczą się o Charków oraz o stolicę - Kijów. Ukraińcy stawiają twardy opór, obydwa te miasta pozostają pod ich kontrolą.

Jak przebiega rosyjska inwazja na Ukrainę. Zobacz na mapach >>>

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/dap

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości