Charge d’affaires USA wróciła do Kijowa

Autor:
pqv//now
Źródło:
PAP

Kristina Kvien, charge d’affaires USA, poinformowała o swoim przyjeździe do Kijowa. "Cieszę się, że jestem tu z powrotem w Dniu Zwycięstwa w Europie. Chwała Ukrainie. Jesteśmy razem z Ukrainą" - czytamy na profilu społecznościowym amerykańskiej ambasady w Kijowie.

Jest to pierwsza wizyta Kvien w ukraińskiej stolicy od czasu ewakuacji placówek dyplomatycznych.

Nieprzypadkowo wybrana data powrotu

O powrocie do Kijowa amerykańskich dyplomatów, którzy opuścili ukraińską stolicę wobec groźby rosyjskiej agresji w połowie lutego, powiadomiły telewizje CNN i CBS.

CBS podała, powołując się na źródła, że działalność amerykańskiej ambasady w Kijowie może być wznowiona "w najbliższych tygodniach". Według tej amerykańskiej telewizji przyjazd dyplomatów celowo zaplanowano na 8 maja, dzień przed tym, gdy Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa.

8 maja w USA i na Zachodzie obchodzony jest Dzień Zwycięstwa w II wojnie światowej.

9 maja w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa, który upamiętnia pokonanie nazistowskich Niemiec w II wojnie światowej. Według wielu ekspertów, a także ukraińskich władz, Kreml zamierzał 9 maja świętować również sukcesy odniesione w wojnie w Ukrainie.

Analitycy zwracają uwagę, że Moskwa manipuluje faktami historycznymi, przeprowadzając nieuprawnione i fałszywe paralele pomiędzy walką z nazistami w czasie II wojny światowej (przypisując przy tym główne zasługi w ich pokonaniu ZSRR) a obecną agresją na Ukrainę.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pqv//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Embassy Kyiv/Twitter

Pozostałe wiadomości