Ambasador RP w Kijowie: na ulicach są ludzie, których nie chciałbym spotkać, gdybym był Rosjaninem

Autor:
tm//now
Źródło:
PAP
Cztery eksplozje w centrum Kijowa (wideo opublikowane 03.03.2022 r.)
Cztery eksplozje w centrum Kijowa (wideo opublikowane 03.03.2022 r.)TVN24
wideo 2/5
TVN24Cztery eksplozje w centrum Kijowa (wideo opublikowane 03.03.2022 r.)

Polska jest jednym z nielicznych krajów, który wciąż utrzymuje placówkę dyplomatyczną w Kijowie. Polski ambasador na Ukrainie Bartosz Cichocki powiedział w rozmowie z amerykańskim portalem BuzzFeed News, że jego wyjazd mógłby osłabić morale Ukraińców. - Kijów jest nie do zdobycia. To się nie stanie. Jest tak silnie broniony. Na ulicach są ludzie, których nie chciałbym spotkać, gdybym był Rosjaninem - powiedział Cichocki.

- Są rzeczy, których nie da się zrobić na odległość – powiedział, w rozmowie z amerykańskim portalem BuzzFeed News, ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki .

Portal przypomniał, że Polska jest jednym z nielicznych krajów, który wciąż utrzymuje ambasadę w Kijowie - wprawdzie ze zredukowanym personelem - podczas gdy inne, albo je przeniosły do Lwowa, albo za granicę.

Intensywne kontakty między prezydentami Dudą i Zełenskim

Cichocki wyjaśniał, że na bieżąco prowadzi rozmowy z członkami ukraińskiego rządu i innymi zachodnimi dyplomatami. - Wyjazd teraz to coś, co mogłoby osłabić morale [Ukraińców - przyp. red.] - dodał.

Jego zdaniem pozostawanie ambasadora w Kijowie jest ważne także z powodu intensywnych kontaktów między prezydentami Andrzejem Dudą i Wołodymyrem Zełenskim. - Myślę, że dzwonią do siebie niemal co wieczór - mówił ambasador.

Ambasador Bartosz CichockiTVN24

Zastępca dyrektora OSW: Polska będzie z Ukrainą

Wojciech Konończuk, zastępca dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie, powiedział portalowi BuzzFeed News, że obecność ambasadora w Kijowie jest bardzo symboliczna.

Czytaj też: Francuski lotniskowiec z "misją odstraszania". Będą loty nad Polską

- Polska była pierwszym krajem na świecie, który uznał niepodległość Ukrainy 2 grudnia 1991 roku. Pokazuje to, że Polska będzie razem z Ukrainą, cokolwiek się tam wydarzy - stwierdził.

Ambasador Cichocki: nie śpię w schronie

Ambasador Cichocki ocenił, że Kijów nie zostanie zdobyty przez Rosjan. - Kijów jest nie do zdobycia. To się nie stanie. Jest tak silnie broniony. Na ulicach są ludzie, których nie chciałbym spotkać, gdybym był Rosjaninem - mówił.

Dodał, że od czasu, gdy przed ponad tygodniem zaczęła się rosyjska napaść na Ukrainę, ani razu jeszcze nie spał w schronie - mimo że eksplozje słychać w ukraińskiej stolicy codziennie. Przyznał jednak, że ma stale pod ręką torbę z najpotrzebniejszymi dokumentami, a także hełm i kamizelkę kuloodporną.

Polska dostarcza Ukrainie broń od 2014 roku

Dyplomata wskazał, że do tego, że Ukraina może się bronić, przyczynia się w dużej mierze Polska, która dostarcza jej broń od czasu pierwszej rosyjskiej inwazji w 2014 roku.

Jak mówił, Polska dostarcza "wszystko, o co Ukraińcy proszą lub o czym zapominają prosić, aby wesprzeć ich walkę z armią rosyjską. Wyjaśniał, że ewentualny upadek Ukrainy byłby złą wiadomością także dla Polski.

- Jeśli Rosji uda się tu, my będziemy następni - stwierdził.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości