Atak obok Lwowa, makabryczny rozkaz Rosjan, niepokojące doniesienia z Zaporoża. Co wydarzyło się w Ukrainie

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV

Jedna osoba jest ranna po ataku rosyjskiego drona w obwodzie lwowskim - poinformował w środę rano mer tego miasta Andrij Sadowy. Rosjanie zaatakowali 60 kilometrów od granicy z Polską. W sumie ukraińskie siły powietrzne zestrzeliły 19 bezzałogowców, które zaatakowały kilka regionów kraju. 847 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Co jeszcze wydarzyło się w ciągu ostatniej doby w Ukrainie.

> W ataku rosyjskiego drona w obwodzie lwowskim jedna osoba została ranna, uszkodzone zostały wielopiętrowe budynki mieszkalne - poinformował w środę rano mer tego miasta Andrij Sadowy. "Atak dronem na wieś Malechów w obwodzie lwowskim, około 60 kilometrów od granicy z Polską, uszkodził dziesiątki okien w budynkach mieszkalnych" - przekazał na kanale Telegram Sadowy.

Malechów, UkrainaGoogle Maps
Uszkodzony budynek w miejscowości Malechów Andrij Sadowy/Telegram

> Ukraińskie siły powietrzne podały, że w nocy z wtorku na środę zostało zestrzelonych 19 wrogich bezzagołowców (z 21), które zaatakowały kilka regionów kraju.

"W wyniku działań bojowych w obwodach chersońskim, mikołajowskim, dniepropietrowskim, kirowohradzkim, chmielnickim i lwowskim zestrzelono 19 nieprzyjacielskich bezzałogowców szturmowych typu Shahed" - podano w komunikacie sił powietrznych.

> Rosyjskie wojska najprawdopodobniej przejęły kontrolę nad wsią Nowoołeksandriwka w obwodzie donieckim, która leży w strategicznym rejonie jednego z głównych szlaków zaopatrzenia sił ukraińskich na wschodzie - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

> Prezydent Rosji Władimir Putin przybył do Korei Północnej. Na lotnisku przywitał go Kim Dzong Un. Przed wizytą Putin podziękował reżimowi Korei Północnej za wsparcie "w wojnie przeciw Ukrainie" i mówił, że liczy na podpisanie "strategicznego traktatu o partnerstwie".

> "Otrzymaliśmy informacje, że rosyjscy dowódcy wydali rozkazy, aby nie brać ukraińskich żołnierzy do niewoli, lecz zamiast tego zabijać ich z nieludzkim okrucieństwem, poprzez ścięcie głowy" - napisał prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin. Do ścięcia głowy ukraińskiemu wojskowemu miało dojść w obwodzie donieckim.

> Jeśli Ukraina nie odzyska kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową, mieszkańcy kraju będą musieli pogodzić się z ograniczeniami w dostawach prądu przez co najmniej dwie kolejne zimy - poinformował dyrektor Centrum Badań Energetycznych Ołeksandr Charczenko w telewizji Kyiv24.

Wrogi dron nad Zaporoską Elektrownią Jądrową. Ukraiński wywiad publikuje nagranie
Wrogi dron nad Zaporoską Elektrownią Jądrową. Ukraiński wywiad publikuje nagranie Wywiad wojskowy Ukrainy/Telegram

> 62 procent uchodźców wojennych z Ukrainy znalazło zatrudnienie w Polsce w 2023 roku, uzupełniając luki na rynku pracy - wynika z opublikowanego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak dodano, na koniec pierwszego kwartału tego roku do ubezpieczenia zgłoszonych było 762 tysiące Ukraińców.

Autorka/Autor:asty, tas/kab

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, NV

Źródło zdjęcia głównego: Andrij Sadowy/Telegram